୫୦ ବର୍ଷରେ ପରେ ଏହିପରି ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି Zeenat Aman ! ଫୋଟ ଦେଖିଲେ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ…

୫୦ ବର୍ଷରେ ପରେ ଏହିପରି ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି Zeenat Aman ! ଫୋଟ ଦେଖିଲେ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ…

ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ୫୦ ବର୍ଷର ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ଆଧୁନିକ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେ ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମୟରେ ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହୃଦୟରେ ରାଜ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ୫୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବାର ଆନନ୍ଦରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ କେକ୍ କାଟି ଏକ ପାର୍ଟି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ । ପାର୍ଟିରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ନାଚୁଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏହି ପାର୍ଟି ସହ ଜଡିତ ଭିଡିଓ ଏବଂ ଫୋଟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ୧୯ ନଭେମ୍ବର ୧୯୫୧ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଅମାନୁଲ୍ଲା ଯିଏ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଲେଖକ ଥିଲେ । ଜିନତ୍ ଅମାନଙ୍କ ପିତା ଅମାନୁଲ୍ଲା ମୁଗଲେ- ଆଜମ୍ ଏବଂ ପାକିଜା ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ । ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ୧୯୭୦ରେ ଫେମିନା ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସିଆ ପାସିଫିକ୍ ଜିତିଥିଲେ, ତା’ପରେ ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାସିଫିକ୍ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଜିନତ ଅମାନଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭିନୟରେ ପାଗଳ ଥିଲେ । ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ୫୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଜିନତ ଅମାନଙ୍କର କିଛି ଫୋଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହାକୁ ଦେଖି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ଜିନତ ଅମାନ୍ ଧଳା କେଶ, ବଡ଼ ଫ୍ରେମ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ପିନ୍ଧିଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି ।

ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଜଣେ ଏପରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଯିଏ ବଲିଉଡରେ ପାଦ ଦେବା ମାତ୍ରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପୁରା ଧାରା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଅଭିନେତ୍ରୀମାନେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭିତରେ ସାରି ଏବଂ ସାଲୱାର୍ ସୁଟ୍ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଫିଲ୍ମରେ ବୋଲଡ଼ନେସ୍ ଆଣିଥିଲେ । ୧୯୭୦ରେ ଫିଲ୍ମ “ହଙ୍ଗାମା” ସହିତ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ତାଙ୍କ ପାଦ ରଖିଥିଲେ । ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟରରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ୨୯୭୧ରେ ଆସିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ହରେ ରାମା ହରେ କୃଷ୍ଣ” ଠାରୁ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିରତି ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ଦେବାନନ୍ଦ ସାହାବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ, ନିର୍ମିତ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଦେବାନନ୍ଦଙ୍କ ଭଉଣୀ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଦେବାନନ୍ଦଙ୍କ ପ୍ରେମିକାର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଜିନତ ଅମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର କାହାଣୀ ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ପାଦ ଦେବାପରେ ହେଡଲାଇନରେ ଆସିବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଦେବ ଆନନ୍ଦ ସାହାବ ଜିନତ ଅମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ସହ ହିରା ପନ୍ନା, ପ୍ରେମ୍ ଶାସ୍ତ୍ର, ୱାରେଣ୍ଟ, ଡାର୍ଲିଂ ଡାର୍ଲିଂ ଏବଂ କଲାବାଜ୍ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଥିଲେ ।

ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟରରେ ବହୁ ବଡ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରୋଟି କପଡା ଅର ମକାନ୍, ଅଜନବି, ଧର୍ମବୀର, ହରେ ରାମା ହରେ କୃଷ୍ଣ, ୟାଦୋ କି ବାରାତ, ଲାୱାରିସ୍, ରାମ ବଳରାମ ଭଳି ସୁପରହିଟ୍ ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ଚାରି ସନ୍ତାନର ପିତା ସଞ୍ଜୟ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡିଥିଲେ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ଦୁହେଁ ଗୁପ୍ତରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ଦିନ ରହିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଲଗା ହୋଇଗଲେ ।

୧୯୮୫ ମସିହାରେ ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ମଜହର୍ ଖାନଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ବିବାହରୁ ଦୁଃଖ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ପାଇଲେ ନାହିଁ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ମଜହର୍ ପ୍ରାୟତଃ ଜିନତ୍ ଅମାନଙ୍କୁ ମାରପିଟ କରୁଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ବିବାହର କିଛି ବର୍ଷପରେ ମଜହରଙ୍କ କିଡନୀରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ କିଡନୀ ଫେଲ୍ ହେତୁ ଶେଷରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜିନତ୍ ଅମାନ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଛାଡପତ୍ର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଜହର୍ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ । ମଜହର୍ ଏବଂ ଜିନତ୍ ଅମାନଙ୍କର ଦୁଇ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କର ନାମ ଜହାନ୍ ଏବଂ ଅଜାନ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *