ଆପଣଙ୍କ ନାମର ସିମ୍ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉନାହିଁ ତ ! ଘରେ ବସି ଏପରି ଜାଣନ୍ତୁ ଏବଂ ନମ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କରନ୍ତୁ…

ଆପଣଙ୍କ ନାମର ସିମ୍ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉନାହିଁ ତ ! ଘରେ ବସି ଏପରି ଜାଣନ୍ତୁ ଏବଂ ନମ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କରନ୍ତୁ…

ଅନେକ ଲୋକ ଭୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇଦିଅନ୍ତି । ଏହିପରି ଅନେକ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ବେଆଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନାମରେ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ସିମ୍ ବାହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିରୁ ଧମକ୍ କିମ୍ବା ବ୍ଲାକମେଲ୍ କରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଯାହାର ନାମରେ ସିମ୍ ଥାଏ ସେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଟିକିଏ ସନ୍ଦେହ ଅଛି ଯେ ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରୁ ବେଆଇନ୍ କାମ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତ, ତେବେ ୫ ମିନିଟ୍ ବାହାରକରି ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିନିଅନ୍ତୁ ।

ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି

ବାସ୍ତବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କ ନାମରେ କେତେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସକ୍ରିୟ ଅଛି । ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ୍ (ଡ଼ିଓଟି) ଏକ ପୋର୍ଟାଲ – tafcop।dgtelecom।gov।in ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ନାମରେ କେହି ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ।

‘ମିନିଟ୍’ରେ ଜଣାପଡିବ ଆପଣଙ୍କ ନାମରେ କେତେ ନମ୍ବର୍ ସକ୍ରିୟ ଅଛି

ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର୍ ଜେନେରାଲ୍ ‘ଏ ରବର୍ଟ ରବି’ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ମୋବାଇଲ୍ ସିମ୍ କାର୍ଡ ନେବା ଏବଂ ଏହାକୁ ବେଆଇନ୍ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଭାଗ ଏହି ଟୁଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଅନଲାଇନ୍ ଟୁଲ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା ସେହି ନମ୍ବରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ କେତେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର୍ ଚାଲୁଛି ତାହା ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ଏହି ନମ୍ବର୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ଲକ୍ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିପାରିବେ ।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ- ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୯ଟି ମୋବାଇଲ୍ ସଂଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ । ତଥାପି ଅନେକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ୯ରୁ ଅଧିକ ମୋବାଇଲ୍ ସଂଯୋଗ ଚାଲୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲଞ୍ଚ ହେବ । ଏହି ସେବା ଧୀରେ ଧୀରେ ଅନ୍ୟ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଘରେ ବସି ବ୍ଲକ୍ ଏବଂ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିପାରିବେ ନମ୍ବର୍

ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଚାଲୁଥିବା ସଂଯୋଗକୁ ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ସକ୍ରିୟ ନମ୍ବର୍ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏକ ଓଟିପି ମିଳିବ । ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ସମସ୍ତ ସକ୍ରିୟ ନମ୍ବର୍ ବିଷୟରେ ସହଜରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ।

ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ କେତେ ନମ୍ବର ସକ୍ରିୟ ଅଛି ସେ ବିଷୟରେ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇବ । ଏହା ପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଇ ସେହି ନମ୍ବର୍ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରିପାରିବେ ଯାହା ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ସେହି ନମ୍ବରକୁ ଅବରୋଧ କିମ୍ବା ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିଦେବେ । ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଆଇଡି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଅନୁଯାୟୀ କେତେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ତାହା ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *