ଭିନେଗାରର ଏହି ଉପାୟ ଗୁଡିକ ଜାଣି ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର…

ଭିନେଗାରର ଏହି ଉପାୟ ଗୁଡିକ ଜାଣି ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର…

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଚାର, ଚଟଣି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଜିନିଷରେ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ । କିନ୍ତୁ ରୋଷେଇ ଘର ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି । ଅତୀତ ତୁଳନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଜାରରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଭିନେଗାର ଉପସ୍ଥିତ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଲ ସାଇଡ଼ର ଭିନେଗାରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହ୍ଵାଇଟ୍ ଭିନେଗାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାରତରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର ଭିନେଗାର ଏବଂ ଡିଷ୍ଟିଲ୍ ଭିନେଗାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି । ମଦ୍ୟପାନ ତରଳର ଫର୍ମଣ୍ଟେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଭିନେଗାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ । ନଡ଼ିଆ, ଚାଉଳ, ଖଜୁରୀ, ମହୁ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଫର୍ମେଣ୍ଟ ଉପାଦାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭିନେଗାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଭିନେଗାରର ଅନେକ ଲାଭ ରହିଛି ।

ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରେ । ଏହା ଘର ସଫା କରିବାରେ ଏବଂ ଅନେକ ଛୋଟ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଧଳା ଭିନେଗାର ଏବଂ ସେଓ ରସରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭିନେଗାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ଏଠାରେ ଆମେଆପଣଙ୍କୁ ଭିନେଗାରର ଏପରି କିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଘର ସଜାଇବା ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଭିନେଗାରର ଅନନ୍ୟ ଲାଭ

ଜିଦ୍ଖୋର ଦାଗ ହଟାଇବା

ପ୍ରାୟତ ଝାଳ ଦାଗ ହେତୁ ଆମର ପୋଷାକ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ବିଶେଷକରି ହାଲୁକା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକରେ ଏହା ହୋଇଥାଏ । ପୋଷାକ ଧୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦାଗ ଉପରେ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲ ସହିତ ଭିନେଗାର ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ । ଦାଗ ସହଜରେ ଲୋପ ପାଇଯିବ ।

ଫୁଲକୁ ସତେଜ ରଖିବା

ଫୁଲଦାନୀରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଲକୁ ସତେଜ ରଖିବା କଷ୍ଟକର । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ସତେଜ ରଖିବା ପାଇଁ ଭିନେଗାର କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଚାମଚ ଧଳା ଭିନେଗାରକୁ ଫୁଲଦାନୀର ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତି, ତେବେ ଫୁଲଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିବେ ।

ଅଣ୍ଡା ନଫାଟିବା ପାଇଁ

ଅନେକ ଘରେ ଅଣ୍ଡା ନିୟମିତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଫୁଟିବା ସମୟରେ ଗରମ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ଭିନେଗାର ମିଶାଇଲେ ଅଣ୍ଡା ଫାଟିଯାଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହିପରି ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ନାହିଁ ।

ସର୍ବୋତ୍ତମ କଣ୍ଡିସନର

ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ଏକ କଣ୍ଡିସନର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଭିନେଗାର ମିଶାଇ କେଶକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶରେ ଏକ ନୂଆ ଚମକ ଆଣିବ ।

ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ସେଓରସ ଭିନେଗାରକୁ ଏକ କପ୍ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ପାଣି ସହିତ ଗାର୍ଗଲ୍ କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଗଳାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଲ ହୋଇଯିବ ।

ହିଚକି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ହିଚକି ଆସୁଛି, ତେବେ ଏକ ଚାମଚ ଭିନେଗାର ପିଅନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଆପଣଙ୍କର ହିଚକି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ଚଟାଣ ଏବଂ ଫ୍ରିଜ୍ ସଫା କରିବା

ଚଟାଣ, ଫ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ରୋଷେଇ ଘରର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଗୁଡିକ ଧଳା ଭିନେଗାରକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସଫା କରାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଚଟାଣ ମାର୍ବଲ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ରାନାଇନ୍ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଫ୍ରିଜରୁ ଖାଦ୍ୟର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

ପିମ୍ପୁଡ଼ିଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଈଁ

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତିକି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଭିନେଗାର ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ଘରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଥାଏ, ତେବେ କୋଣରେ ସମାନ ପରିମାଣର ଭିନେଗାର ଏବଂ ପାଣି ମିଶାଇ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଆପଣଙ୍କ ଘର ଛାଡି ପଳାଇଯିବେ ।

ବ୍ରଣ ସଫାକରି ଉଜ୍ୱଳ କରେ ଚେହେରା

ଧଳା ଭିନେଗାର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ ଏବଂ ଏହା ବ୍ରଣ ହଟାଇବାରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହା ଚର୍ମର ପିଏଚ୍ ସନ୍ତୁଳନକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହି କୌଶଳ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭିନେଗାରରେ ସମାନ ପରିମାଣର ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ । ତ୍ୱଚାକୁ କୌଣସି କୋମଳ ଫେସୱାସରେ ଧୋଇ ସଫା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସଫା ଟାୱେଲରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ । ତୁଳାରେ ବ୍ରଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଭିନେଗାର ଏବଂ ପାଣିର ମିଶ୍ରଣ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ୫ମିନିଟ୍ ପରେ ଏହାକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଉପସ୍ଥିତ ଭିନେଗାରର ପ୍ରକାର

ସୁଗାରକେନ୍ ଭିନେଗାର

ଭାରତର ସାଧାରଣ ଘରମାନଙ୍କରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଭିନେଗାର । ଗାଁ ସହର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର ଏହି ଭିନେଗାର ମିଳିଥାଏ । ଏହି ଭିନେଗାର ସୁଦ୍ଧ ଆଖୁରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ସାଧାରଣତ ଏହା ଆଚାର ରଖିବା, ସାଲାଡ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ଜିନିଷରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ନାମରେ ଚିନି ରହିପାରେ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ସ୍ୱାଦରେ ବିଲକୁଲ୍ ମିଠା ନୁହେଁ ।

ଆପଲ ସାଇଡର ଭିନେଗାର

ଆପଲ୍ ସାଇଡର ଭିନେଗାର ଆପଲ୍ ବା ସେଓରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭିନେଗାର । ସାଧାରଣତଃ ଏହାର ଗନ୍ଧ ସାଧାରଣ ଭିନେଗାର ଅପେକ୍ଷା ହାଲୁକା ଥାଏ, ଯଦିଓ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ବହୁତ ଭଲ । ଏହି ଭିନେଗାର ସାଧାରଣତଃ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହି ଭିନେଗାର ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଯାହା ସେଓ ସାହାଯ୍ୟରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର ଭିନେଗାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ମାଲ୍ଟ ଭିନେଗାର

ଏହି ଭିନେଗାର ହାଲୁକା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ରଙ୍ଗର ଅଟେ । ଅଷ୍ଟ୍ରିୟା, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏହି ଭିନେଗାର ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ । ଏହା ବିୟରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏଥିରେ ଏସିଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ରାଇସ୍ ଭିନେଗାର

ଏହା ଭିନେଗାର ନାମରୁ ଜଣାଯାଉଛି କି ଏହା ଚାଉଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଭିନେଗାରକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ପୁରାତନ ପ୍ରକାରର ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଧଳା ଚାଉଳକୁ ଫର୍ମେଣ୍ଟ କରି ଏହି ଭିନେଗାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଧଳା ଚାଉଳ ଭିନେଗାର ସାଧାରଣତ ଆଚାର ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

ବୈଲସେମିକ

ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଡାର୍କ ବ୍ରାଉନ୍ ଭିନେଗାର ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି । ଏହି ଭିନେଗାରକୁ ଅଙ୍ଗୁରର ସାହାଯ୍ୟରେ ଫିଲ୍ଟର ଏବଂ ଫର୍ମେଣ୍ଟ ନକରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ।

ହ୍ଵାଇଟ୍ ଭିନେଗାର

ଧଳା ଭିନେଗାର ରାନ୍ଧିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଚାଇନଜ୍ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *