ଆପଣଙ୍କର ‘LIC’ ପଲିସି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ଋଣ ! ତାହା ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ…

ଆପଣଙ୍କର ‘LIC’ ପଲିସି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ଋଣ ! ତାହା ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ…

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ‘LIC’ ପଲିସି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

କରୋନା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ସଞ୍ଚୟ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ନାହିଁ ସେମାନେ ଋଣର ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ‘LIC’ ପଲିସି ଅଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ଜାରି ରଖିପାରିବେ ଏବଂ ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିପାରିବେ । ବାସ୍ତବରେ, ‘LIC’ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଲିସି ଆଧାରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଦେଉଛି ।

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ପଲିସି ଉପରେ ଋଣ ନେଇପାରିବେ । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଋଣ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ କିସ୍ତିର ଭାର ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରଖେ ନାହିଁ । ଏହି ଋଣ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା କ’ଣ ଏବଂ କେଉଁମାନେ ଏହି ଋଣ ନେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ ।

ମନି ୯ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ‘LIC’ରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ କେବଳ ଏକ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ପଲିସି ବଦଳରେ ନେଇପାରିବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରଥମେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର କେଉଁ ପଲିସି ଅଟେ । ଏହାପରେ ଆପଣ ଋଣ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଋଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଶାଖାକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଅଧାରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ ।

ଦେୟ କିପରି କରିବେ ?

ଏହି ଋଣର ବିଶେଷ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏଥିରେ ଋଣ ଜମା କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ଏହି ଋଣର ଦେୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ପରେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଏହା କିପରି ହୋଇପାରେ । ପଲିସିର ପରିପକ୍ୱ ହେବାପରେ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଋଣ ରାଶି କଟାଯିବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଋଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଟଙ୍କା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପଲିସିରୁ କଟାଯିବ ।

ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଋଣ କେଉଁମାନେ ପାଇବେ ?

ଏହି ଋଣ ନେବାକୁ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ‘LIC’ ପଲିସି ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଆପଣ ଅତି କମରେ ତିନୋଟି ପ୍ରିମିୟମ୍ ଦେଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆପଣ ପଲିସିର ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ମୂଲ୍ୟର ସର୍ବାଧିକ ୯୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ନେଇପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ‘LIC’ ପଲିସି ପୈଠ ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ମୂଲ୍ୟର ୮୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ନେଇପାରିବେ ।

ଋଣ କିପରି ପାଇବେ ?

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୁବିଧାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ https://www.licindia.in/home/policyloanoptions ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହି ଲିଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ , ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରି ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ସହିତ ଫର୍ମକୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରି ଭରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପରେ ଅପଲୋଡ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ଏଲଆଇସି ଆପଣଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥାଏ ଏବଂ ଋଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଆପଣ ଋଣ ପାଇବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *