ଭାରତରେ କଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଋଷର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ! ଏହି ବିଷୟରେ ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିୟା ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ କଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଋଷର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ! ଏହି ବିଷୟରେ ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିୟା ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ପ୍ରକୋପରେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଗ୍ରସିତ ହୋଇ ରହିଅଛି । ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନାର ୨୨.୬୮ ଲକ୍ଷ ଠାରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ସାରିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଋଷ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ “ସ୍ପୂତନିକ ବି” ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଦାବି କରିଦେଇଛି । ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନୂତନ ଆଶାର ସଞ୍ଚାରଣ ନଜର ଆସିବାକୁ ଲାଗିଛି । ତଥାପି, WHO ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଭଳି ଦେଶ ଏହା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଅଟେ କି ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ବ୍ୟବହାର ଭାରତରେ କରାଯିବ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଦୀପ୍ ଗୁଲେରିୟା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ସେ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ?

google

ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ୍ ଗୁଲେରିୟା କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଋଷର ଟିକା ସଫଳ ହୁଏ । ତେବେ ଆମକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଦେଖିବାକୁ ହେବ କି କଣ ଏହା ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ କି ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ କି । ଏଥିରେ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିବ ।

google

ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଚାର କରାଯିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସତ ବୋଲି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତ ନିକଟରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ।

google

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଋଷ ଦାବି କରିଥିଲା କି ସେ କରୋନା ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଦେଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମୀର ପୁତିନ୍ ନିଜେ ଏହାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ।

google

ସେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପୁତିନ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ସମସ୍ତ ପରିକ୍ଷଣ ଦେଇ ଗତି କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଦିଆଯାଇଛି ।

google

ଋଷର ଦାବି ପରେ ହିଁ ଦେଶମାନେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଦାବି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ରୁଷର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠିର ପ୍ରମୁଖ କିରିଲ୍ ଦମୀତ୍ରୀବେ କହିଛନ୍ତି କି ୨୦ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦେଶ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ମାଗିଛନ୍ତି । ଚାହିଦା କରୁଥିବା ଦେଶ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଲାଟିନ ଆମେରିକୀ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଏସିଆର କିଛି ଦେଶ ସାମିଲ ଅଟନ୍ତି । ୫ ଗୋଟି ଦେଶ ସହିତ ଡିଲ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି ।

google

କିରିଲ୍ କହିଛନ୍ତି, ଋଷ ୫ଟି ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୦୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । ସେ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି କି ସେମାନେ ନିଜ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପ୍ରଭାବ

ଋଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖାଇଲ ମୁରାସ୍ଖୋ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଦିଆଯିବ । ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ ।

google

ଋଷରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ବ୍ୟବହାର ଏହି ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଋଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖାଇଲ ମୁରାସ୍ଖୋ ନିକଟ ଅତୀତରେ କହିଥିଲେ କି ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଏହି ମାସରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ । ଏହା ପରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦିଆଯିବ । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ।

google

ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ଆସିପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ପୈରାସିଟାମୋଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି, ଟୀକାକରଣ ପରେ ଇମ୍ୟୁନ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୃଦ୍ଧି ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାକୃତିକ ରୂପରେ ଜ୍ୱର ଆସିପାରେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପୈରାସିଟାମୋଲ ସହିତ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *