କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ PM ମୋଦୀଙ୍କ ନୂଆଘର କୁ ନେଇ ଏତେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କାହିଁକି ?

କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ PM ମୋଦୀଙ୍କ ନୂଆଘର କୁ ନେଇ ଏତେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କାହିଁକି ?

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ଏହି ଅଂଶ ହେଉଛି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ । ଦେଶ ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି ସେ ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି । ପୁଣି, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଅଧୀନରେ ରଖାଯାଇଛି । ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇସାରିଛି ।

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ତାଲା ବନ୍ଦ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିରୋଧୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୩ କିଲୋମିଟର୍ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ୨୦୨୪ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୃହ ଏବଂ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗୃହ ସମେତ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର୍ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ କିଛି ଅଟ୍ଟାଳିକା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏସପିଜି ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଡର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏହି ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ନୋଡାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ସିପିଡବ୍ଲୁଡ଼ି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କମିଟି ୧୩,୪୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ବିରୋଧୀମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ସହ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଅଭାବରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ବିଷୟରେ ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରସୁନ୍ନ ବାଜପାଇ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଫୋଟ ସେୟାର୍ କରି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି- ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜପଥର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ… ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ ।

ସେହିପରି ‘ସିପିଏମ୍’ର ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି- ଏହା ବିଚିତ୍ର ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଟିକା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଆମ ଭାଇଭଉଣୀମାନେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ମରୁଛନ୍ତି । ନିଜର ଅହଙ୍କାର ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ଲୋକଙ୍କ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ଏହି ଅପରାଧକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନା ଲେଖିଛନ୍ତି- ଲୋକମାନେ ‘କୋଭିଡ୍’ରେ ମରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ଯେଉଁଥିରେ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି, ସେ ପାଗଳ କି ? ଏହା ବଦଳରେ ଆମେ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି ? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଜଣେ ଅହଂକାରି କୁ ବାଛି ଦେଶ ବହୁତ ମୂଲ୍ୟ ଦେଉଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ବିରୋଧୀ ସରକାର ଲଗାତାର ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀର ଐତିହାସିକ ଅଟ୍ଟାଳିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ସଂସଦ ଭବନ ବଦଳରେ ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣର ଯଥାର୍ଥତା ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ୍ ନେତା ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ବିରୋଧୀ, ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ତାହା କେବଳ ସମୟ ଆସିଲେ ଜାଣିହେବ ବୋଲି କହିବା ଉଚିତ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *