ବିବାହିତା ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ମାଁ ନହେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ କାହିଁକି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏକ ଅଜଣା କାହାଣୀ

ସ୍ୱିଟି ଗୌର ଓ ବଲିଉଡ଼ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ନିଜ ସମୟରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ରାଜ୍ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଅଭିନୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ତାଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଥାର ଦିୱାନା ଥିଲେ । ଅରୁଣା ଇରାନୀଙ୍କ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟକୁ ଜନ୍ମଦିନ ହୋଇଥାଏ, ସେ ୭୪ ବର୍ଷର ହୋଇଗଲେଣି । ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନକରାତ୍ମକ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ଚରିତ୍ର ଗୁଡ଼ିକୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା ।

google

ଯେପରିକି ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହିରୋ ବିନା ଅଧା ଅଟେ, ବିଲକୁଲ ଏପରି ହିଁ ଖଳନାୟକ ବିନା ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କାହାଣୀ ଅଧାରେ ରହିଯାଏ । ସିନେମା ଜଗତରେ ଯେତିକି ନାମ ହିରୋଙ୍କ ରହିଛି ସେତିକି ନାମ ଖଳନାୟକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସେପରି ଯଦି ଖଲନାୟିକା ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଅରୁଣା ଇରାନୀ ନିଜ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ନକରାତ୍ମକ ଚରିତ୍ର ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି ।

google

ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୬କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଆଠ ଜଣ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଥିଲେ । ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଛଅ ଶ୍ରେଣୀ ପରେ ପାଠପଢା ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ କାରଣ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଖରେ ଏତେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା ଯେ ସମସ୍ତ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇ ପାରିବେ । ଅରୁଣା ଇରାନୀ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ଯମୁନା (୧୯୬୧)ରୁ ବଲିଉଡ଼ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ହିନ୍ଦୀ, ମରାଠୀ ଓ ଗୁଜୁରାଟୀ ସମେତ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ, ଅନପଢ଼, ଉପକାର, ଆୟା ସାବନ୍ ଝୁମ୍ କେ, ଅଲାଦ, ହମଜୋଲି, ଦେବୀ, ନୟା ଜମାନା, ଫର୍ଜ, ବବି, ସରଗମ୍, ରକି, ଫକୀରା, ଲଭ୍ ଷ୍ଟୋରୀ ଓ ବେଟା ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସାମିଲ ଅଛି । ୧୯୮୪ରେ ଆସିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ପେଟ ପ୍ୟାର ଔର ପାପ’ ପାଇଁ ଅରୁଣା ଇରାନୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହ କଳାକାର ଅଭିନେତ୍ରୀର ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା ।

google

ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଅରୁଣା ଇରାନୀଙ୍କ ନାମ ଅଭିନେତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମହମୁଦଙ୍କ ସହିତ ଯୋଡ଼ା ଯାଉଥିଲା । ଏହା ସହିତ ଏହି ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଲା ଯେ ଦୁହେଁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଖବର ନକରି ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ କେବେମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିନଥିଲେ । ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ସେ ମହମୁଦଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ହଁ ମୁଁ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଥିଲି । ବରଂ ବନ୍ଧୁତାର ଆଉ କିଛି ଅଧିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା । ଆପଣ ଏହାକୁ ବନ୍ଧୁତା କିମ୍ବା ଆଉ କିଛି କହିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଦୁହେଁ କେବେମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିନଥିଲୁ । ଏବଂ ଆମେ କେବେ ପରସ୍ପରଙ୍କୁ ଭଲ ମଧ୍ୟ ପାଇନଥିଲୁ । ଯଦି ଏପରି କିଛି ହେବ ତେବେ ଆମେ ନିଜର ସମ୍ପର୍କକୁ ବଜାୟ ରଖିଥାନ୍ତୁ । ପ୍ରେମ କେବେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହା ସର୍ବଦା ରହିଥାଏ ।’

google

ଅରୁଣା ଇରାନୀ କିଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜ କାମରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଥିଲେ ଯେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବିବାହ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ସେ କୁକ୍କୁ କୋହଲିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । କୁକ୍କୁ କୋହଲି ପୂର୍ବରୁ ବିବାହିତ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଛୁଆ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଅରୁଣା ଏହା ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ କୁକ୍କୁଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ ସେ କେବେମଧ୍ୟ ନିଜେ ମାଁ ହେବେ ନାହିଁ କି ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବେ ନାହିଁ । ଅରୁଣା ଇରାନୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ କୁକ୍କୁଙ୍କୁ ଦେଖା କଲି ସେତେବେଳେ ମୋ ବୟସ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା, ସେ ମୋର ଜଣେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ଦେଶକ ଥିଲେ ।

google

ନିଜ ମାଁ ନହେବା ବିଷୟରେ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ – ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ମାଁ ହେବେ ନାହିଁ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ଏହା ଠିକ୍ ଯେ ଆପଣ ବିବାହ କଲେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଜୀବନସାଥୀ ଦରକାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଓ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟସର ବହୁତ ବଡ଼ ଅନ୍ତର ହୋଇଯିବ ।’ ଅଭିନେତ୍ରୀ କହିଲେ ଯେ ମୋତେ ଲାଗେ ଯେ ଡାକ୍ତର ଠିକ୍ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ଓ ମୋ ଶିଶୁ ପରସ୍ପରଙ୍କୁ ବୁଝି ପାରି ନଥାନ୍ତୁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*