କାହିଁକି ବିମାନରେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ ? କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ…

କାହିଁକି ବିମାନରେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ ? କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ…

ବିମାନରେ ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବେ, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବହୁତ କିଛି ଅନୁଭବ କରିଥିବେ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦେଖିଥିବେ କି ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପରିଚାରକମାନେ ଉଡ଼ାଜାହାଜରେ ସଦାସର୍ବଦା ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଥାଆନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଏୟାର୍ ହୋଷ୍ଟେସ୍ । ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ କାମ ହେଉଛି କି, ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଥିବା କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା । ତଥାପି, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ କି ଏହି ବିମାନ ପରିଚାରକ ପଦବୀରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମହିଳାଙ୍କୁ ରଖା ଯାଇଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଏୟାରଲାଇନ୍ସମାନେ କେବଳ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ କହିବୁ ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ହୋଇଥାଏ

ବାସ୍ତବରେ ଏହା ନୁହେଁ କି ପୁରୁଷ ମାନେ ଏୟାର୍ ହୋଷ୍ଟେସ୍ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ । ପୁରୁଷ ବିମାନ ପରିଚାରକ ମଧ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ପଦବୀରେ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ ରଖୁଥିବା କମ୍ପାନୀମାନେ କୁହନ୍ତି କି ସେମାନେ କେବଳ ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁରୁଷ ପରିଚାରକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି କି ମହିଳା ଚୟନ କରିବାର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ହେଉଛି ଗ୍ଲାମର୍ ।

ଏଥି ସହିତ କିଛି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆତିଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ କୁହାଯାଇଛି ।

୧. କୁହାଯାଏ କି ଲୋକମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମହିଳାଙ୍କ କଥା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଧ୍ୟାନର ସହକାରେ ସେ ସବୁକୁ ଶୁଣନ୍ତି । ତେଣୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦେବା ସମୟରେ କେବଳ ମହିଳାମାନେ କୁହନ୍ତି ।

୨. ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କି ମହିଳା ମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା ଦକ୍ଷତା ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସେବା କରିବାରେ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ଏବଂ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ କରି ଦିଅନ୍ତି ।

୩. ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କି ମହିଳାମାନେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ଯାହା ଏକ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

୪. ବାସ୍ତବରେ, ପୁରୁଷ ପରିଚାରକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ନମ୍ର ଏବଂ ଶାନ୍ତ ସ୍ଵଭାଵ ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ବିମାନର ଛବି ଚମତ୍କାର ହୋଇଯାଏ ।

୫. ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କି ମହିଳାମାନେ ପ୍ରକୃତିରେ ଅଧିକ ଉଦାର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । କ୍ୟାବିନ୍ କ୍ରୁ ନିମନ୍ତେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଟେ ।

୬. ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କି ମହିଳାଙ୍କ ଓଜନ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଯେକୌଣସି ମଧ୍ୟ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଅଟେ । କାରଣ ଅଧିକ ଓଜନର ଅର୍ଥ ଅଧିକ ଇନ୍ଧନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ ଏହିପରି କିଛି ବିଶେଷ କାରଣ ହେତୁ ଆପଣ ଅଧିକ ମହିଳା କ୍ୟାବିନ୍ କ୍ରୁ ଏବଂ କମ୍ ପୁରୁଷ କ୍ୟାବିନ୍ କ୍ରୁ ପାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ବିଷୟରେ, ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କି ଏହି ଚାକିରୀରେ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *