ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣ କିଏ ? ଯିଏ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଓଡ଼ିଆଇ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ !

ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣ କିଏ ? ଯିଏ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଓଡ଼ିଆଇ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ !

ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆଇ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଦଳ ଡାହାଣ ହାତର ମଧ୍ୟମ ଦ୍ରୁତ ଖେଳାଳି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ରୂପରେ ଏକ ନୂତନ ଚେହେରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କୃଷ୍ଣଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଏବଂ କ୍ରୁନାଲ୍ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆଇ ଦଳର ଅଂଶ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କୃଷ୍ଣ କିଏ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିପରି ରହିଛି ।

କୃଷ୍ଣ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ

୨୦୧୫ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ଏ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ କୃଷ୍ଣ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଅ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚରେ ୩୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ।

କ୍ରମାଗତ ତିନି ସିଜନରୁ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ କୃଷ୍ଣ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୭ରେ କୃଷ୍ଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପାଇଁ ଏକ ଲିଷ୍ଟ-ଏ ଡେବ୍ୟୁ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ୨୦୧୮-୧୯ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ କୃଷ୍ଣ ସାତୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ୧୩ ୱିକେଟଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

୨୦୧୯-୨୦ ବିଜୟ ହଜାରେରେ କୃଷ୍ଣ କେବଳ ଆଠଟି ମ୍ୟାଚରେ ୧୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ସେ ୨୦୨୧ ସିଜନରେ ନିଜ ଦଳ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୧୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

ସୟଦ୍ ମୁସ୍ତାକ ଅଲି ଟ୍ରଫିରେ କୃଷ୍ଣ କିଛି ବିଶେଷ କରିପାରିନଥିଲେ

୨୦୧୮ରେ ସୟଦ୍ ମୁସ୍ତାକ ଅଲି ଟ୍ରଫି ସହିତ ଟି- ୨୦ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା କୃଷ୍ଣ ପ୍ରଥମ ମୁସ୍ତାକ ଅଲି ସିଜନରେ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚରେ ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଜନରେ ସେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଅଂଶ ହୋଇନଥିଲେ ।

ଏହି ସିଜନରେ ମଧ୍ୟ ସେ କିଛି ବିଶେଷ କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ମାତ୍ର ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା ।

କୃଷ୍ଣ ଇଣ୍ଡିଆ ବି ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଣ୍ଡର୍- ୨୩ ଦଳରେ ଖେଳିଥିଲେ

ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୮ରେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଏକ ଚାରି ଦଳ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ବି ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସିରିଜରେ ଇଣ୍ଡିଆ-ଏ, ଇଣ୍ଡିଆ-ବି, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ଏ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ଏ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଚାରି ମ୍ୟାଚରେ କୃଷ୍ଣ ଆଠଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ସିରିଜର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ସେ ଏସିସି ଏମର୍ଜିଂ ଦଳ ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଅଣ୍ଡର୍- ୨୩ ଦଳରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହିପରି ରହିଥିଲା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ କ୍ୟାରିଅର୍

ସେ ଚୋଟିଲ୍ କମଲେଶ୍ ନାଗେରକୋଟିଙ୍କ ବଦଳରେ ୨୦୧୮ ସିଜନରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲେ । ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚରେ କୃଷ୍ଣ ଚାରି ଓଭରରେ ୩୯ ରନ୍ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିନାୟକ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ରଖିଥିଲେ ।

୨୦୧୮ ସିଜନରେ କୃଷ୍ଣ ସାତୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ୧୦ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ସିଜନରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ୧୭ଟି ମ୍ୟାଚରେ ସେ କେବଳ ୮ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇପାରିଥିଲେ ।

ଏହିପରି ଭାବରେ ରହିଥିଲା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ-ଏ ଏବଂ ଟି-୨୦ କ୍ୟାରିୟର୍

ଛଅ ବର୍ଷ ଧରି ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିବା କୃଷ୍ଣ ୪୮ଟି ଲିଷ୍ଟ-ଏ ମ୍ୟାଚରେ ୮୧ ୱିକେଟ୍ ଏବଂ ୪୦ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ରେ ୩୩ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲିଷ୍ଟ-ଏରେ ୩୩ ରନ୍ ଦେଇ ୬ଟି ୱିକେଟ୍ ଏବଂ ଟି-୨୦ରେ ୩୦ ରନ୍ ଦେଇ ଚାରି ୱିକେଟ୍ ଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *