କରୋନା ଆଉଟ ବ୍ରେକ୍ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି WHO ପ୍ରମୁଖ- ବିଶ୍ୱରେ ଏହିପରି ଭାବେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିସାରିଛି ଭାଇରସ୍ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ସହଜ ନୁହେଁ…

କରୋନା ଆଉଟ ବ୍ରେକ୍ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି WHO ପ୍ରମୁଖ- ବିଶ୍ୱରେ ଏହିପରି ଭାବେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିସାରିଛି ଭାଇରସ୍ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ସହଜ ନୁହେଁ…

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବେଗ ଦିନକୁ ଦିନ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ଠପ୍ ହୋଇପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ମାହାମାରିର ଏହି ପ୍ରକୋପ ବନ୍ଦ ହେବାର ନାମ ହିଁ ନେଉନାହିଁ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂଖ୍ୟା ସମଗ୍ର ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ବୈଷୟିକ ରୋଗ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରମୁଖ ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତର ଟେଡ୍ରୋସ ଏଡନାମ ଗେବ୍ରିୟେସସ କହିଛନ୍ତି କି ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାର ବେଗରେ ଟିକିଏ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନାର ସର୍ବମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୧୭.୫ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି । ଯାହା କି ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ନେଇ ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଯାଇଛି ।

google

ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ତିନିମାସ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ WHOର ଜରୁରୀକାଳୀନ କମିଟି ଵୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏସବୁ ମାମଲା ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଅଧିକ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଏଥିରେ ୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଏହାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ୩ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬୮୦,୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି ।

ଟେଡ୍ରୋସ କହିଛନ୍ତି, ”କରୋନା ଭାଇରସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି, ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି, ଆସନ୍ତା ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଟିଭି-ଖବରକାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ତାହା ବୁଝିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଅଟେ । ତେବେ ଏହି ମହାମାରିକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶରେ କ୍ଲିନିକାଲ ପରିକ୍ଷଣର କାମ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି । ବ୍ରିଟେନ୍, ଋଷ, ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ ବହୁତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ସଫଳତା ହସ୍ତ ଗୋଚର ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପେକ୍ଷା ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ନିମନ୍ତେ, ଯାହାକୁ ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆଶା ଜାତନା କରାଯାଉଛି ।

google

ଜ୍ଞାତ ଅଛି କି, WHO କୋଭିଡ-୧୯ର ଛଅ ମାସର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆପତ୍ତିକାଳୀନ କମିଟି ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ପରେ ଏହିପରି କହିଛି । ଗୋଟିଏ ବୟାନରେ WHO କହିଛି କି, କମିଟି କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅବଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବାର ଆକଳନ କରିଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ କୋଭିଡ-୧୯ର ବିପଦକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *