WHO ପୁଣି ଡ୍ରାଗନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି, କହିଲା….! କରୋନା ଚୀନ ଲ୍ୟାବରୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସ୍ଵଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ !

WHO ପୁଣି ଡ୍ରାଗନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି, କହିଲା….! କରୋନା ଚୀନ ଲ୍ୟାବରୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସ୍ଵଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ !

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଚାଇନାର କୌଣସି ଲବ୍ରୋଟୋରୀ ରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହୋଇପାରେ ଏହା କୋୖଣସି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଜାତି ମାଧ୍ୟମରେ ମାନବ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଇପାରେ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଚାଇନାର ଏକ୍ସପର୍ଟ ମିଶନ ଏକ ମିଳିତ ଦଳ ମଙ୍ଗଳବାର ( ଫେବୃଆରୀ ୦୯ ୨୦୨୧ ) କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ବଂଶଜ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ କରୋନା ଭାଇରସ ଯେ ଚୀନର ୱହାନ ସହରରୁ ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ ହୋଇଛି ଏହାର ପ୍ରମାଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଆଧାରରେ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚାଇନାର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା କୋବିଡ଼-୧୯ ପ୍ୟାନେଲର ମୁଖ୍ୟ ଲିଆଙ୍ଗ ୱାନିଆନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ସହରରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟାପିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ‘ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ‘ ।

WHO ଭାଇରସ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପିଟର ବେନ ଆମ୍ବ୍ରେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର କୌଣସି ‘ଅତୀତ ଇତିହାସ’ ଅଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଥିଲା କି ନାହିଁ ତାହା ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ୱହାନ ହିଁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ପିଟର ବେନ ଆମ୍ବ୍ରେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ୱହାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ବିଷୟରେ ଦଳ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ପାଇ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ୱହାନର ହୁନାନ ବଜାରରେ ଏହା ବ୍ୟାପିଥିବାର ପ୍ରମାଣ ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲ୍ୟାବରୁ ଜୀବାଣୁ ଲିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ ଅଟେ ।

ଚୀନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚୀନ ବାହାରେ ହୋଇଥାଇପାରେ । ଚାଇନାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ର ଶେଷ ଭାଗରେ ଚାଇନାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହର ୱହାନରେ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥାଇ ପାରନ୍ତି ।

ଚୀନ ସେହି ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି ଏବଂ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତଥ୍ୟକୁ ଭୟ କରି କହିଛି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଇପାରେ । ଏହି ରୋଗ ମଣିଷରେ କିପରି ପହଞ୍ଚିଲା ସେନେଇ ଦଳ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

WHOର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିକାସକୁ କରୋନୋ ଭୂତାଣୁ ଉତ୍ପତ୍ତିର କୌଣସି ଉତ୍ସ ମଧ୍ୟ ଚୀନରେ ମିଳିନାହିଁ । ତଥାପି, ମହାମାରୀ ସୂଚନା ଆସିବା ପରଠାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଭୂତାଣୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବାଦୁଡିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *