ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ !

ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ !

କୋରନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ରୋକିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଗଲାଣି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସହମତ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୋଧହୁଏ ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ପ୍ରଥମେ WHO ଏହାକୁ ମାନୁନଥିଲା କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷ ଘଟଣା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ବିବୃତି ଜାରି କରିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ।

google

ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୩୨ଟି ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଗତ ଦିନ ଗୁଡିକରେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢୁଥିବା କୋରନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ (WHO) ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିପାରେ । ଏଥିସହିତ, ଏହା ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ WHOରେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଯେ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । WHO ଏଥିରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନା କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ବୋଲି ସୁନିଶ୍ଚିତ ନ କରି ଏହା ସ୍ୱୀକାର କରିବ ନାହିଁ ।

google
google

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ବିବୃତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ବିଶେଷ ଘଟଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୋରନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ବୋଲି ଏହାକୁ ମନା କରିପାରିବା ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ, ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ଯଦିଓ, ଯେଉଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହି ବିଷୟରେ ପୂର୍ବନୁମାନ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ଏକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ବାରା କୋରନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟତା ମିଳିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *