କେଉଁ ପଶୁର ଆଧାରକାର୍ଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ ? “IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ପଚରା ଯାଇଥାଏ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହାର ଉତ୍ତର ହୋଇଥାଏ ଖୁବ୍ କଠିନ…

କେଉଁ ପଶୁର ଆଧାରକାର୍ଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ ? “IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ପଚରା ଯାଇଥାଏ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହାର ଉତ୍ତର ହୋଇଥାଏ ଖୁବ୍ କଠିନ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁ ଯୁବସମାଜ ଦେଶ ଏବଂ ସମାଜର ସେବା କରିବାର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ‘IAS’କୁ ଖୁବ୍ ଭଲ ଚାକିରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । UPSC ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉ ସିଭିଲ୍ ସେବା ପରୀକ୍ଷା କୁ ପାର କରିବା କୌଣସି ଅଗ୍ନିପରୀକ୍ଷା ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । IAS ଏକ ଏପରି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଯାହାକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକ ଖୁବ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି ପରନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ IAS ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଠିକ୍ ରଣନୀତିରେ ପଢ଼ିବା, ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଅଧ୍ୟବସାୟର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ IAS ହେବାର ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଥିରେ ସଫଳତା ପାଇ ପାରିବେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଧ୍ୟମରେ IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ପଚରା ଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଏମିତିରେ IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ପଚରା ଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖିବାରେ ଖୁବ୍ ସରଳ ଲାଗିଥାଏ ପରନ୍ତୁ ତତ୍କାଳ ତାହାକୁ ବୁଝିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତର ଅନେକ ଜ୍ଞାନୀ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ହାର୍ ମାନିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ :-

google

ପ୍ରଶ୍ନ :- ଆମ ଶରୀରରେ ମାଛି କାହିଁକି ବସିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର :- ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଅମ୍ଳଜାନ ଗ୍ୟାସ୍ ଭିତରକୁ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଗ୍ୟାସ୍ ବାହାରକୁ ଛାଡ଼ିଥାଏ । ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଗ୍ୟାସ୍ ଦ୍ୱାରା ମାଛି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ମଣିଷ ଦେହରେ ମାଛି ବସିଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- ଏମିତି କ’ଣ ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇନଥାଏ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ‘ମହୁ’ ଯାହା ଏପରି ଜିନିଷ ଅଟେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇନଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- ସିଲିଂ ଫ୍ୟାନକୁ ୫ ନମ୍ବର ବଦଳରେ ଏକ ନମ୍ବରରେ ଚଳାଇଲେ କ’ଣ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ କମ୍ ଆସିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଥିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପଙ୍ଖାର ରେଗୁଲେଟର୍ ପୁରୁଣା ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ୧ ନମ୍ବରରେ ଚାଲନ୍ତୁ କିମ୍ବା ୫ ନମ୍ବରରେ ବିଲ୍ ସମାନ ଆସିବ । ବିଜୁଳି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆସିବ ନାହିଁ । ପୁରୁଣା ରେଗୁଲେଟର୍ ଏକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିରୋଧକ ହୋଇଥାଏ ।

google

ପ୍ରଶ୍ନ :- 1 ରୁ 100 ଗଣନାର ସ୍ପେଲିଂରେ କେତେଥର A ଆସିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଏହିକି ଯେ ଥରେ ବି ଆସିନଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- Here ଏବଂ Thereରେ କଣ ଭିନ୍ନତା ରହିଛି ?

ଉତ୍ତର :- here ଏବଂ thereରେ କେବଳ t ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :-ଜଣେ ଝିଅକୁ ତାର ନାମ ପଚରା ଯିବାରୁ ସେ କହିଲା କି ମୋର ନାମ ‘କାର୍’ର ନେମ୍ ପ୍ଲେଟ୍ ରେ ଲୁଚି ରହିଛି । ‘କାର୍’ର ନମ୍ବର WV733N ହେଲେ ଝିଅର ନାମ କଣ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୁବ୍ ସରଳ ଅଟେ ପରନ୍ତୁ ଅନେକଥର ତତ୍କାଳ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି WV733Nକୁ ଓଲଟା ଦେଖିଲେ NEELAM ହେବ ଝିଅଟିର ନାମ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- ଆମେ ପାଣି କାହିଁକି ପିଇଥାଉ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଏହିକି ଯେ ଯେହେତୁ ଆମେ ପାଣିକୁ ଖାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ ତେଣୁ ପାଣିକୁ ପିଇଥାଉ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- କେଉଁ ପଶୁର ଆଧାରକାର୍ଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ‘କୋଆଲା’ ନାମକ ପଶୁର ଆଧାରକାର୍ଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ । କାରଣ ଏହି ପଶୁର ଫିଙ୍ଗର୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପୁରୁପୁରି ମନୁଷ୍ୟର ଫିଙ୍ଗର୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଭଳି ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- ମଣିଷ ବିନା ହୃତପିଣ୍ଡରେ କେତେଦିନ ବଞ୍ଚି ପାରିବ ?

ଉତ୍ତର :- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ମାନେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ କିଛି ଚମତ୍କାର ହୋଇଥିବ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ମନୁଷ୍ୟ ବିନା ହୃତପିଣ୍ଡରେ ରହି ପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାରେ ଜଣେ ମଣିଷ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ବିନା ହୃତପିଣ୍ଡରେ ଜୀବିତ ରହିଥିଲା । ଆମେରିକାର ମିଶିଗନ୍ ରାଜ୍ୟର ପିସିଲେଣ୍ଡ ସହରରେ ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ଜଣେ ଯୁବକର ହୃତପିଣ୍ଡ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିଥିଲା । ‘ସୀଏନଏନ’ର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମେ ମାସରେ ହୃତପିଣ୍ଡ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ୫୫୫ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ପାଖାପାଖି ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନା ହୃତପିଣ୍ଡରେ ଜୀବିତ ରହିଥିଲା ।

ପ୍ରଶ୍ନ :- ହସିବା ବାଲା ଗ୍ୟାସର ରସାୟନିକ ନାମ କଣ ?

ଉତ୍ତର :- “ନାଇଟ୍ରସ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *