କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କେବେ ଶେଷ ହେବ ? ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଲେ…

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କେବେ ଶେଷ ହେବ ? ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଲେ…

ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦେଶରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ରେକର୍ଡ ମାମଲା ନଜରକୁ ଆସୁଛି । ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ‘କୋଭିଡ୍-୧୯’ର ୪,୦୧,୦୭୮ ନୂତନ ମାମଲା ଆସିବା ପରେ ଭାରତରେ ସମୁଦାୟ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ୨,୧୮,୯୨,୬୭୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୪,୧୮୭ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨,୩୮,୨୭୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଦେଶର କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଥିଲେ ଯେ ମେ ୭ ପରେ କରୋନା ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ଆକଳନ ଭୁଲ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରୁ କେବେ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ । ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏବେ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ମେ’ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଶିଖର ଛୁଇଁବ ଏବଂ ଏହାପରେ ମାମଲା କମିବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

କଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ

କରୋନାର ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି)ର ପ୍ରଫେସର୍ ମଥୁକୁମଲ୍ଲୀ ବିଦ୍ୟାସାଗରଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦେଖାଯାଉଛି, ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେ କାନପୁର୍ ଆଇଆଇଟିର୍ ପ୍ରଫେସର୍ ମଣିନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ରିପବ୍ଲିକ୍ ମଡେଲ୍ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ହଜାର ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ପାଇବା । ତେବେ କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଦଳିପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି

ଏଥି ସହିତ, କରୋନା ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରୁଥିବା ପ୍ରଧାନଶ୍ରୀ ପ୍ରଫେସର୍ ମଣିନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *