“କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ” ହେବାର ୧୪ ଦିନ ପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରାଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ…

“କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ” ହେବାର ୧୪ ଦିନ ପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରାଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ…

‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ ହେବାପରେ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ପୁଣିଥରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଇବା ଉଚିତ୍ ନା ନାହିଁ ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆସୁଅଛି । ବାସ୍ତବରେ ଭାଇରସ୍ ହେବାପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ରେ ରହିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ । କାରଣ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ତାହା ସଂକ୍ରମିତ ନହେଉ । ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ରେ ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

କାରଣ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇରସ୍ ମରିଯାଏ ଏବଂ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଆଉ କାହାକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଯଦି କୋଭିଡ୍ ହେବାପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ରେ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଏହା ଜରିଆରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଏମିତିରେ ଏହା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯେ କରୋନା ହେବା ମାତ୍ରେ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ରେ ରହିବା ଦରକାର । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଯାନ୍ତି । ତେବେ ତା ଭିତରେ ୧୦ ରୁ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ବିକଶିତ ହୋଇଯାଏ ।

ଗୁରୁଗ୍ରାମକୁ ଇଏନଟି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ବିନୀତ ଚଡ୍ଡା କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାପରେ ରୋଗୀ ୧୦ ଦିନ ପରେ ଆଉ କାହାକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ରେ ରହିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ । କୁଆରେଣ୍ଟଟାଇନ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କାହାକୁ ଲଗାତାର ୩-୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜ୍ଵର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ।

କରୋନା ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି । ଅଧ୍ୟୟନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଅଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନେ ୯ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଭିତରେ ଉପସ୍ଥିତ ‘ଭାଇରସ୍’ର ୯ ଦିନପରେ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା କ୍ଷମତା ଶେଷ ହୋଇଯାଏ ।

ସିଙ୍ଗାପୁର ସ୍ଥିତ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ କେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀ ୧୦ ଦିନ ପରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାନ୍ତି । ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ ମରିଯାଏ ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭ ଦିନରେ ଆଇସୋଲେଟ୍ କରିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । କାରଣ ଏମିତିରେ ‘ଏସିମ୍ପଟୋମେଟିକ୍’ ଅର୍ଥାତ ଲକ୍ଷଣ ବିହୀନ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭରେ ଅଧିକ ରୋଗ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି । ଏତିକିନୁହେଁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଦରକାର ନାହିଁ ।

କରାଇବା ଦରକାର ନାହିଁ ପରୀକ୍ଷଣ

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗତ କିଛି ଦିନରୁ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ଜ୍ଵର ନହେଉ ତେବେ ତାହାକୁ ‘ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍’ ପରେ ନେଗେଟିଭ୍ ଆର୍ଟି-ପିସିଆର୍ ପରୀକ୍ଷଣ ପୁଣିଥରେ କରାଇବା ଦରକାର ନାହିଁ । ଯଦି କରୋନା ହେବା ପରେ ସେଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ ତେବେ ବୁଝିଯାନ୍ତୁ ଯେ ସେ ଠିକ୍ ହୋଇଯାଇଛି ଓ ତାକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଇବା ଦରକାର ନାହିଁ ।

ଯଦିଓ କିଛି ଲୋକ କରୋନାରେ ଭଲ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷଣ କରାନ୍ତି । କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ୨୦ ଦିନ ପରର ଅବଧିକୁ ସଠିକ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣ କରାଇବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ୨୦ ଦିନ ପରେ କରାଇବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *