ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତର କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଘରେ ବସି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବଢାଇବାର ଉପାୟ…

ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତର କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଘରେ ବସି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବଢାଇବାର ଉପାୟ…

କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ । ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ବିବ୍ରତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ଅଧିକ ହୋଇଛି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ।

କରୋନା ସମୟର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମ୍ ହେବାରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଶରୀରର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିଯାଏ । କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଘରେ ରହି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆମ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ପେଟମାଡ଼ି ସୋଇ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ସହଜ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ବସି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଇପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ପଦ୍ଧତିଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ।

ଶରୀରରେ କେତେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ରହିବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତର ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସାଚୁରେସନ୍ ସ୍ତର । ଯଦି ଆମେ ଏହା ସହଜ ଶବ୍ଦରେ ଜାଣିବା, ତେବେ ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନର ପରିମାଣ କେତେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥି ଯେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ‘ଫୁସ୍-ଫୁସ୍’କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯାଇଥାଏ । ରକ୍ତ ସହିତ ଏହାର କ’ଣ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ? ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏଠାରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ରୋଲ୍ ଆସେ, ଯାହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇରନ୍ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ ।

ଏହା କେବଳ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ଯାହା ‘ଫୁସ୍-ଫୁସ୍’ରୁ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ନେବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ୯୫ ରୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ୯୫%ରୁ କମ୍ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଏକ ସମସ୍ୟାକୁ ସୂଚିତ କରେ । ଯଦି ପଲ୍ସ ଅକ୍ସିମିଟର୍ ୯୩ କିମ୍ବା ୯୦ ତଳେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତର ଦେଖାଏ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଘରେ ବସି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ କ’ଣ ?

ପ୍ରୋନିଂ କରନ୍ତୁ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୋନିଂ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀକୁ ପେଟମାଡି ଶୋଇବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମେଡିକାଲ୍ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରମାଣିତ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ ମିଳେ । ଯଦି ରୋଗୀର ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତର ୯୪%ରୁ କମ୍ ହୋଇଯାଇଛି, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସକାଳୁ ଉଠି ସେଓ ଖାଆନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ସେଓ ଖାଇ ନିଜ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସେଓ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ଉନ୍ନତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସେଓରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆଇରନ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନର ମାତ୍ରା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ଏହି ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବ ଏଥିପାଇଁ ଗୁଡ୍, ତୁଳସୀ, ଲବଙ୍ଗ, ଅଦା ଏବଂ କଳା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡର କାଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ସେବନ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *