ଗୋଟିଏ ରୁଟିର ମୂଲ୍ୟ କଣ ଅଟେ ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ଜାଣି ପାରିବେ ! ଖାଦ୍ୟ ଫିଙ୍ଗିବା ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଥର ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ।

ଭୋକ ଗୋଟିଏ ଏପରି ଜିନିଷ ଅଟେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ମଧ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ଟଙ୍କା ରହିଥାଏ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ବଳି ଗଲେ ତାକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏପରି କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଫିଙ୍ଗା ଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ଉଠାଇ ଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଗୋଟିଏ ଭାବୁକ କରି ଦେବା ଭିଡ଼ିଓ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଗୋଟିଏ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପାଣିରେ ଗୋଟିଏ ରୁଟିକୁ ଧୋଇ ଖାଉଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏପରି କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ ଫିଙ୍ଗା ଯାଇଥିବା ରୁଟିକୁ କେଉଁଠାରୁ ଉଠାଇଥିବେ ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ଧୋଇ ଖାଉଛନ୍ତି ।

ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଦେଇଥିବା ଏହି ଭିଡ଼ିଓ କେଉଁ ସ୍ଥାନର ଅଟେ ଏବଂ କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅଟେ ଏହା ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୂଚନା ମିଳି ନାହିଁ । ଯଦିଓ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ କେବଳ ଏହା କହି ସେୟାର କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବୁଝନ୍ତୁ । ଭୋଜନକୁ ବ୍ୟର୍ଥ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ବଳକା ରହିଯାଏ ତେବେ ତାହାକୁ ଫିଙ୍ଗିବା ବଦଳରେ କୌଣସି ଗରିବ କିମ୍ବା ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହିପରି ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟର୍ଥ ମଧ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେହି ଗରିବ ଲୋକର ପେଟ ମଧ୍ୟ ଭରି ଯିବ ।

ଏହି ଭାଇରାଲ ଭିଡ଼ିଓକୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ସଚିନ କୋଶିକ @upcopsachin ନାମରେ ୟୁଜର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ସେୟାର କରି କେପ୍ସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ଏହା ଭୋକ ହିଁ ଅଟେ, ଯାହାକି ପେଟ ଭରି ଯିବା ପରେ ରୁଟି ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତି ଓ ଅନ୍ୟ କାହାଠାରୁ ପୁଣିଥରେ ଫିଙ୍ଗା ହୋଇଥିବା ରୁଟି ଉଠାଇ ଧୋଇବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଥାଏ । ଗୋଟିଏ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଭିଡ଼ିଓ । “ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ବା ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଭାରୀ ସଂଖ୍ୟାରେ ସେୟାର କରାଯାଉଛି । ଚାଲନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଦେଖି ନିଅନ୍ତୁ ।

ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଏହା ଦେଖି ଭାବୁକ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ କେବଳ ଏହା ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ନିଜ ଗୃହ କିମ୍ବା କୌଣସି ଉତ୍ସବରେ ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ବଳକା ରହି ଯାଉଛି ତେବେ ତାହାକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଚାଲନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଣିବା ଲୋକମାନଙ୍କ କିଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଛି ।

ଭୀଷ୍ମପାଲ ସିଂ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗୋଟିଏ ଦୁଃଖଦ ବିଷୟ ଅଟେ ! ମୋ ଭାଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଟେଲ ଖୋଲିଛନ୍ତି ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଗଣାରେ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଖୁଆଇବି ।

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରୁ ଶିକ୍ଷା ନେଇ ଏହା ଉପରେ କାମ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଲେଣି । ଯାହାହେଉ ଏହି ଭିଡ଼ିଓର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହେଲା ।

ଆଉ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ନିଶବ୍ଦ । କହିବାକୁ ବହୁତ କିଛି ଅଛି । କିନ୍ତୁ ହୃଦୟ ଓ ମନ ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଗଲା

ଠିକ କହିଲେ ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଆମ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ କିଛି କହିବା ପାଇଁ ଶବ୍ଦ ନାହିଁ । ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଅଟେ ।

ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋଧହୁଏ ଏହା ହୋଇ ଥାଇପାରେ ଯେ ବାପା ଏହି ରୁଟିକୁ ନରମ କରିବା ପାଇଁ ପାଣିରେ ଓଦା କରୁଥିବେ ।

ଆହୁରି ଗୋଟିଏ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯେ ବାବାକୁ କେହି ରୁଟି ଦେଇଥିବ କିନ୍ତୁ ତାହା ବାସି ହୋଇ ଯାଇଥିବାରୁ ଟାଣ ହୋଇଯାଇଥିବ ସେଥିପାଇଁ ତାହାକୁ ଓଦା କରି ନରମ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବେ ଯେ କାରଣ ତାକୁ ସେ ସହଜରେ ଖାଇ ପାରିବେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*