ମହାଭାରତ ଧାରାବାହିକରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ସାଢ଼େ ୬ ଫୁଟର ଭୀମ ଆଜି କଣ କରୁଛନ୍ତି ? ଏକଦା BSFର ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ…

ମହାଭାରତ ଧାରାବାହିକରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ସାଢ଼େ ୬ ଫୁଟର ଭୀମ ଆଜି କଣ କରୁଛନ୍ତି ? ଏକଦା BSFର ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ…

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ୯୦ ଦଶକର ଲୋକପ୍ରିୟ ଧାରାବାହିକ ମହାଭାରତ ଓ ରାମାୟଣ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ମହାଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚରିତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିଛି । ସେ ଅର୍ଜୁନ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା କର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ମହାଭାରତରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଭୀମ । ମହାଭାରତ ଧାରାବାହିକରେ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତୀ ଭୀମଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଏ ।

ଏହି ମହାଭାରତର ଅଭିନେତା ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ଭାରତ ପାଇଁ ଏସିୟାନ ଖେଳରେ ୪ଟି ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ଗୋଟିଏ ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ । ସାଢେ଼ ୬ ଫୁଟର ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ୧୯୬୦ ଏବଂ ୧୯୭୦ରେ ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ନିଜର ଉଚ୍ଚତା ହେତୁ ସେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ହାମର ଥ୍ରୋ ଏବଂ ଡିସ୍କସ୍ ଥ୍ରୋର ଖେଳାଳି ରହିଆସିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ପ୍ରବୀଣ ୧୯୬୬ ମସିହାରେ ଡିସକସ୍ ଥ୍ରୋ ଏବଂ ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ବୈଙ୍କକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏସିୟାନ ଗେମ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୧୯୬୬ ମସିହାରେ ହାମର ଥ୍ରୋରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପ୍ରବୀଣ ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ତେହେରାନ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏସିୟାନ ଗେମ୍ସରେ ଡିସକସ୍ ଥ୍ରୋରେ ପ୍ରବୀଣ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲେ। । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୧୯୬୮ ଏବଂ ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ଖେଳ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସ୍ଏଫ୍)ରେ ଡେପୁଟି କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଭାବରେ ଚାକିରି ମିଳିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଥରେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି କହିଥିଲେ ଯେ, ବି.ଆର ଚୋପ୍ରା ମହାଭାରତ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଭୀମଙ୍କ ଚରିତ୍ର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଦରକାର । ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଥରେ ସାକ୍ଷାତ କର ।

ଏତେ ସବୁ ହେବା ପରେ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ୧୯୮୮ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଗୋଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବା ପରେ ବି.ଆର ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେ, ମହାଭାରତରେ ଭୀମଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ସୋବତୀ ହିଁ ଅଭିନୟ କରିବେ । ତାଙ୍କର ଏହି ଚରିତ୍ର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇପାରିଥିଲା । ପ୍ରବୀଣ ଅନେକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି କି ବସ୍, ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଜାହାଜରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଘେରି ରହୁଥିଲେ ।

ପ୍ରବୀଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ଯଦି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରାଯାଏ; ତେବେ ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ରକ୍ଷା” ସହିତ ସେ ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ମେରୀ ଆୱାଜ” ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା । ଏହି ଦୁଇଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅଭିନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ବିଶାଳକାୟ ଅଭିନେତା ମହାନାୟକ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି । ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସୁପରହିଟ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଶହଂଶାହ”ରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସେ ମୁଖତାର ସିଂ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଯାହାଙ୍କୁ ଅମିତାଭ କହିଥିଲେ ଯେ- ସଂପର୍କରେ ଆମେ ତୁମର ପିତା ଅଟୁ ନାମ ଶହଂଶାହ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ଏହି ଅଭିନେତା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିଶୁ ଶୋ’ “ଚାଚା ଚୌଧୁରୀ” ଧାରାବାହିକରେ ସାବୂଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ।

ଅଭିନେତା ଜଣକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭୀମଙ୍କ ଭୂମିକା ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଧାଡ଼ିରେ ରହି ତାଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ସେ ଟାଇପ୍ କାଷ୍ଟ୍ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଛବି ସେହିପରି ହିଁ ହୋଇଗଲା । ୧୯୯୮ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ, ଏହି ଅଭିନେତା ଅଭିନୟ ଠାରୁ କିଛି ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ । ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ସେ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଅର୍ଥାତ ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଧର୍ମେଶ ତିୱାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଭୀମା”ରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏହାପର ଠାରୁ ସେ ରାଜନୀତିରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଖେଳାଳି ଅଭିନେତା ଜଣକ ରାଧା, ଜାଗୀର, ଯୁଦ୍ଧ, ସିଂହାସନ, ଚମତ୍କାର, ହମସେ ହୈ ଜମାନା, ହମ ହୈଂ ଲାଜବାବ, ନାମୋନିଶାନ, ଖୁଦଗର୍ଜ, ଲୋହା, କମାଣ୍ଡୋ, ମାଲାମାଲ, ଦିଲଜଲା, ଶହଂଶାହ, ଅଗ୍ନି, ବୀସ ସାଲ ବାଦ, ପ୍ୟାର ମୋହବ୍ବତ, ଇଲାକା, ଏଲାନ- ଇ-ଜଙ୍ଗ, ଆଜ କା ଅର୍ଜୁନ, ନାକାବନ୍ଦୀ, ବେଟା ହୋ ତୋ ଐସା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ଅଭିନୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *