ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନର୍ସ ହୋଇଗଲେ ! ପୁଣି ଏହିପରି ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ IAS ହେବା ଯାତ୍ରା…

ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନର୍ସ ହୋଇଗଲେ ! ପୁଣି ଏହିପରି ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ IAS ହେବା ଯାତ୍ରା…

ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ କେବେ ମଧ୍ୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରି ନଥାନ୍ତି । ତରଙ୍ଗକୁ ଭୟ କରି ଡଙ୍ଗା ପାର ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହି କଥାକୁ ଅସଲ ଜୀବନରେ କେରଳର ଏନୀସ୍ ସତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି । କେରଳ ରାଜ୍ୟର ପିରଵୋମ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିବା ଏନୀସ୍ କନମାନୀ ଜାୟ ନିଜ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଦେଖିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଜୀବନର ଏହି ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନର ପଥରେ ଆସିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ ।

ଡାକ୍ତର ହେବା କିମ୍ବା IAS ଅଧିକାରୀ ହେବା, ସେ ନିଜର ଉଭୟ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ନର୍ସ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ, ସେ ତାଙ୍କର UPSC ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହିତ ୬୫ତମ ରୈଙ୍କ ହାସଲ୍ କରିଥିଲେ ।

ଏନୀସଙ୍କ ଜନ୍ମ କେରଳ ରାଜ୍ୟର ପିରଵୋମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗ୍ରାମରେ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ପିତା ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ଧାନ ଚାଷ କରୁଥିଲେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜ ପରିବାରର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲେ । ଶ୍ରମର ଅଭାବ ହେତୁ ତାଙ୍କ ମାଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି କାମ କରୁଥିଲେ । ଏନୀସ୍ ନିଜର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିରଵୋମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ସେ ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ।

ପିଲାଦିନରୁ ଏନୀସ୍ ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା କି ସେ ଜଣେ ଏମବିବିଏସ୍ ଡାକ୍ତର ହେବେ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭଲ ରୈଙ୍କ ନରହିବା ହେତୁ ସେ ଏମବିବିଏସରେ ଆଡମିଶନ୍ ପାଇ ପାରିନଥିଲେ । ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ତ୍ରିବୈନ୍ଦ୍ରମ୍ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ୍ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ନର୍ସିଂରେ ବିଏସସି ଶେଷ କରିଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ହୋଇ ନପାରିବା କାରଣ ହେତୁ ସେ ବହୁତ ନିରାଶ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ବାସ୍ତବତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ମନ ଦେଇ ନର୍ସିଂ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ନର୍ସିଂ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଏନୀସ୍ ନିଜକୁ ଏକ ମାସ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ କି ସେ ନିଜ ଜୀବନରେ କଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ କି ସେ ଜୀବନରେ କିଛି ବଡ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଦିନେ ସେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ, ସେ ତାଙ୍କର ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଭଉଣୀ IAS ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ । ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏନୀସଙ୍କୁ IAS ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ।

ଏହା ସହିତ ସେ UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଏନୀସ୍ ଜାଣି ନଥିଲେ କି ନର୍ସିଂ ଡିଗ୍ରୀ ସହିତ IAS ପରୀକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ? ଏହିପରି ଭାବରେ ଏନୀସ୍ ଅନ୍ୟ ଦିନ ଏକ ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ତ୍ରିବୈନ୍ଦ୍ରମରୁ ଫେରୁଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ବସିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ଝିଅ ଦିଲ୍ଲୀରେ UPSC ‘IAS’ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ମହିଳା ଜଣକ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଏନୀସଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସମାଧାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ କି UPSC ‘IAS’ ପରୀକ୍ଷା ଯେକୌଣସି ମଧ୍ୟ ସ୍ନାତକ ସହିତ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ । ଏହି ଦୁଇ ଭ୍ରମଣରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ପରେ ସେ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜ୍ଞାତ ଅଟେ କି UPSCର କୋଚିଂ ନିମନ୍ତେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଏନୀସ୍ ନିଜେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏନୀସ୍ କହିଛନ୍ତି କି ସେ ସର୍ବଦା ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସାଧାରଣଜ୍ଞାନ ସହିତ ଅପଡେଟ୍ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଖବରକାଗଜ ମଧ୍ୟ ପଢୁଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ସେ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୫୮୦ ତମ ରୈଙ୍କ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ତେବେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିଲା ।

ଏହାପରେ ସେ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ନିମନ୍ତେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ୨୦୧୧ ପରୀକ୍ଷାରେ ୬୫ ତମ ରୈଙ୍କ ହାସଲ କରିପାରିଥିଲେ ଏବଂ IAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଏନୀସ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରେରଣା ସଦୃଶ ଅଟନ୍ତି, ଯେଉଁ ମାନେ ନିଜ ଜୀବନରେ କିଛି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ଅସୁବିଧା ହେତୁ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାରେ ବିଚଳିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *