ଏହା ବିବେକ ଓବରୟଙ୍କର ୧୮ବର୍ଷର ରୋଜଗାର, ଅଭିନେତା ୨.୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି…

ଏହା ବିବେକ ଓବରୟଙ୍କର ୧୮ବର୍ଷର ରୋଜଗାର, ଅଭିନେତା ୨.୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କର୍କଟ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଅଟେ । ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା । ସମୟ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ଫେବୃଆରୀ ୪ ତାରିଖ ଦିନଟି ଏହାକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୪ କୁ ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ କର୍କଟ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

କର୍କଟ ରୋଗକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତି । ଏହି ବିଷୟକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ବଡ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଅନ୍ତି । ଏହିପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିନେତା ବିବେକ ଓବରୟ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଗତ ୧୮ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିବେକ ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବଞ୍ଚିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆବେଗଗତ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ବିବେକ ଗତ ୧୮ବର୍ଷ ଧରି କର୍କଟ ନିରାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ବିବେକ କ୍ୟାନ୍ସର ପେସେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଆସୋସିଏସନ (ସିପିଏ )ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ସେ ଏହା ସହିତ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସେତେବେଳେ ବିବେକ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷ ତଥା ସ୍ମରଣୀୟ ଉପାୟରେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ପାଳନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ଏହି ଅଭିନେତା କର୍କଟ ରୋଗ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଫରିସ୍ତା ନାମ ଦେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅଭିନେତା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମଧ୍ୟ ବିବେକ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି ।

ବିବେକ ଓବରୟ ସାମାଜସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବହୁତ ଆଗରେ ରୁହନ୍ତି । ସିପିଏଏ ସହିତ ଏହି ଅଭିନେତା ଟାଟା ମେମୋରିଆଲ ହସ୍ପିଟାଲ ବାହାରେ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ଶୋଉଥିବା ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେମାନେ ରହିବା ପାଇଁ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ପ୍ରତିପୋଷଣ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୟଙ୍କର ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ସକ୍ଷମ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କର୍କଟ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିବେକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ବିବେକ ଓବରୟ ନିଜକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ କର୍କଟ ରୋଗର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ‘ଫରିସ୍ତା’ ନାମ ଦେଇ କୁହନ୍ତି ଯେ, ମତେ ଏହି ଫରିସ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୋର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ମୁଁ ୧୮ବର୍ଷରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୃଷକ ପରିବାରର ୨.୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କର୍କଟ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣତା ରୂପରେ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଅଭିନେତା ଏହାକୁ ୧୮ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *