ଚୀନକୁ ଉଚିତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ବଡ଼ ଘୋଷଣା ! ବର୍ତ୍ତମାନ ବଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ ଡ୍ରେଗନ୍ ।

ଚୀନକୁ ଉଚିତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ବଡ଼ ଘୋଷଣା ! ବର୍ତ୍ତମାନ ବଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ ଡ୍ରେଗନ୍ ।

କରୋନା ଆଳରେ ନିଜର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଚଳାଇଥିବା ଚୀନକୁ ଉଚିତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଲ୍ହାଇ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏକ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କହୁଛି ଯେ ଚୀନକୁ ଏବେ କ୍ଷମା କରାଯିବ ନାହିଁ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ ଏହା ସବୁ ଶୁଣି ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଯାଇଛି । କରୋନାର ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଥିବା ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନକୁ ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛି ।

google

ଆମେରିକା ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକୋ ପୋମ୍ପିୟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ଏସିଆରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିପଦର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଏସିଆରେ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ନିକଟରେ ଜର୍ମାନୀରେ ୫୦ ହଜାର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ହଜାର ସୈନିକକୁ ସେଠାରୁ ପଠାଇ ଏସିଆରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି, କାରଣ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ବିପଦର ରୂପ ଧାରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଚୀନର ହିଂସକ ରୂପ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଯାଇପାରିବ । ନିକଟରେ ହିଁ ଆମେରିକା ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ ଏସିଆରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଦିଆଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରୁ ନିଜ ସୈନିକଙ୍କୁ ପଠାଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲା ଯେ, ଯାହା ଉତ୍ତରରେ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଚୀନର ଆଗାମୀ ବିପଦ ଠାରୁ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।

google

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ଚୀନ ସହ ଲଢ଼ିବାରେ ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ। ଏତିକିନୁହେଁ ପୋମ୍ପିୟୋ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଯିବ ତେବେ ଆମେରିକା ସୈନିକଙ୍କୁ ପିପଲସ ଆର୍ମି ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନକୁ ସରଳ ବୋଲି ଭାବିବା ଉଚିତ ହେବ ନାହିଁ । କିଛି ଦିନ ତଳେ ରୁଷ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ବାର୍ତ୍ତା ନୁହେଁ ବରଂ ଉଚିତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ସକ୍ଷମ ଅଟେ ଆମେରିକା

google

ଏଠାରେ ଆମେ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଆମେରିକାର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନର ଗମ୍ଭୀରତାରୁ ଆପଣ ଅନୁମାନ କରି ପାରୁଥିବେ ଯେ ଆମେରିକା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ତାଇବାନ ନିକଟରେ ନିଜର ତିନୋଟି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟକୁ ମୁତୟନ କରି ସାରିଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ଦୁଇଟି ତାଇବାନ ଓ ଅନ୍ୟ ସବୁ ମିତ୍ରଶକ୍ତି ସହ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରୁଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଜାପାନରେ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନର ଦାଦାଗିରି ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ୟୁଏସଏସ ଥିୟୋଡ଼ୋର ରୁଜୱେଲଟ, ୟୁଏସଏସ ନିମିତଜ ଓ ୟୁଏସଏସ ରୋନାଲଡ଼ ରିଗନକୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏକ ସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ଏସିଆରେ ମୁତୟନ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।

google

ଆମେରିକାର ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଠିକ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଚୀନକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ମାଲ ଦିବରର ଡ଼ିୟୋଗୋ ଗାର୍ସିୟାରେ ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟିଶ ନୌସେନା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ତାଇବାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଗୁଆମ ଓ ଜାପାନରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ଠିକ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ଜାପାନ ସୈନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ଆମେରିକା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *