ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଉଠାଇପାରିବେ ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାର ଲାଭ ! ୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ଶେଷ ସୁଯୋଗ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଉଠାଇପାରିବେ ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାର ଲାଭ ! ୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ଶେଷ ସୁଯୋଗ ।

ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ କିଛି ସୁଯୋଗରେ ସରକାର ସୁନାକୁ ନେଇ କିଛି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ନେଇ ଆସେ, ଯାହା ବୁଲିୟନ ବା ସରାଫା ବଜାରର ଚମକର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରର ମୋଦି ସରକାର ଏପରି ଏକ ଯୋଜନା ନେଇ ଆସିଛନ୍ତି, ଯିଏ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆମଦାନୀରୁ ସରାଫା ବଜାରକୁ ଉଲ୍ଲସିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବଜାର ଗୁଡ଼ିକ ଉଲ୍ଲସିତ ହେବା ପଛର କାରଣ ଏହିକିଯେ ସରକାରର ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ସୁନା ମିଳୁଛି, ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଯେ ଏହା ପଛର କାରଣ କଣ ଅଛି……ସରକାରର ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଆଉ କିପରି ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

google

..ତେବେ ଏଠାରେ ଆମେ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ବଣ୍ଡ ଯୋଜନା ଅଟେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଶସ୍ତାରେ ସୁନା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆମଦାନୀ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି । ସାଧାରଣ ଭାବେ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଏ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମୟ ସମୟରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଜାରି କରେ, ଯାହାକି ବଜାରରେ ଫିଜିକଲ ଗୋଲ୍ଡ ମୁକାବିଲାରେ ଶସ୍ତା ହୋଇଥାଏ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ବଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୫,୧୧୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ରଖିଛନ୍ତି । ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ବଣ୍ଡ କ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥ ଦେଲେ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ୫୦ ଟଙ୍କାର ଛୁଟ୍ ମିଳିବ । ଏପରି ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ବଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୫,୦୬୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ୍ ହେବ ।

ଏହିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଠାଇପାରିବେ ଲାଭ

google

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ୩୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବିଏସିଇ, ଏନଏସଇର ୱେବସାଇଟ କିମ୍ବା ଡାକଘର ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେପେଟେ ଯଦି, ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ । ଏହା ବିଲକୁଲ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଚିନ୍ତା କରିବା ଦରକାର ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *