ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନର ଗବେଷଣା ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ….

ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନର ଗବେଷଣା ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ….

ଆମେରିକା କରୋନା ଭୁତାଣୁକୁ ନେଇ ଚୀନ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ଜାହିତ କରିଛୁ । ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ ଉପରେ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଗବେଷଣାର ତଥ୍ୟ ଚୋରାଇବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଆମେରିକା ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ୨ ଜଣ ଚୀନ ହେକର୍ (Hacker) ଗବେଷଣାଗାରରୁ ତଥ୍ୟ ଚୋରାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଦୁଇ ଜଣ ହେକର୍ (Hacker) ଚୀନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସହିତ କାମ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆମେରିକା ଓ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମାନବାଧିକାର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

Google

ଆମେରିକୀୟ ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ହେକର୍ (Hacker) ଆମେରିକା ଓ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ସବୁ ଦେଶରୁ ପାଖାପାଖି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀର କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ସହ ଜଡ଼ିତ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ, ସୂଚନା ଓ ବୌଦ୍ଧିକ ସଂପଦକୁ ଚୋରୀ କରିବା ଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରିଛି ।

Google

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷାର ସହାୟକ ଆର୍ଟାନି ଜେନେରାଲ ଜନ୍ ଡିମର୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହେକର୍ (Hacker) ଲୀ ସିୟାଓୟୁ ଓ ଡୋଙ୍ଗ ଜିୟାଜୀ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆମେରିକା ଓ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗରେ ମାନବଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଡିମର୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହେକର୍ସମାନେ ଚୀନର ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାରେ ଗତିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ଲଗାତାର ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ଆରମ୍ଭରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *