କରୋନା ସମୟରେ କୌଣସି ବରଦାନ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ହଳଦୀ ! ଏହିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ ରହିବେ…

କରୋନା ସମୟରେ କୌଣସି ବରଦାନ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ହଳଦୀ ! ଏହିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ ରହିବେ…

ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘର ମାନଙ୍କରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି ସହଜରେ ହଳଦୀ ମିଳି ଯାଇପାରିବ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହଳଦୀକୁ ଏକ ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ଜାଣନ୍ତି କି ହଳଦୀ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ । ବିଶେଷକରି ଏହି କରୋନା ଅବଧିରେ ଆପଣ ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ ।

ହଳଦୀରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ପରି ଦ୍ରବ୍ଯ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ଏହି ଗୁଣ ହେତୁ ହଳଦୀ ଥଣ୍ଡା-କାଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛିରେ ସହାୟକ ବୋଲି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହିତ ସୁନ୍ଦର ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହଳଦୀର କିଛି ବିଶେଷ ଉପକାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ହଳଦୀର ଉପକାର:

୧. ଥଣ୍ଡା, ଆଲର୍ଜି କିମ୍ବା କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ କେଶ ଅଚାନକ ଝଡି ଯାଇଥାଏ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଞ୍ଚା ହଳଦୀର ରସ ଏବଂ ବିଲାତି ପତ୍ରର ରସ ମିଶ୍ରଣ କରି କେଶରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେଶ ଝଡିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ।

୨. କରୋନା ସମୟରେ ଆମକୁ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ୍ କରିବାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୧ ଗ୍ରାମ୍ ହଳଦୀ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହାକୁ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ଉଷୁମ୍ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଖାଇପାରିବେ ।

୩. ଯକ୍ଷ୍ମା ଭଳି ରୋଗ ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ହଳଦୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଯକ୍ଷ୍ମା କୁ ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା କ୍ଷତିକାରକ ଗୁଡ଼ିକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୪. ତେଲିଆ ଚର୍ମ ହେତୁ ମୁହଁରେ ବାରମ୍ବାର ପିମ୍ପଲ୍ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ହଳଦୀର ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଚେହେରାରେ ଏହାକୁ ଶୁଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର ଏହି ପ୍ରତିକାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଥାଏ ।

୫. ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ମଧୁମେହରେ ହଳଦୀ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ସହିତ ଏକ ଚାମଚ୍ ହଳଦୀ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ପିଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ହେତୁ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବାର ସମସ୍ୟା ଶେଷ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।

୬. ହଳଦୀ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାହ୍ରାସକ ମଧ୍ୟ ଅଟେ । ଶରୀରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କ୍ଷତ ହେଲେ ହଳଦୀ ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ । ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଆଣ୍ଟିଇଂଫ୍ଲେମେଟରୀ ଗୁଣ ଶରୀରର ପୀଡାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ହଳଦୀ ଶରୀରର ଏବଂ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ରକ୍ତ କୁ ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *