ଆଜି ‘Parle-G’ କମ୍ପାନୀ ୧୩୦ଟି କାରଖାନା ଚଳାଉଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ ସେମାନେ କେତେ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି…

ଆଜି ‘Parle-G’ କମ୍ପାନୀ ୧୩୦ଟି କାରଖାନା ଚଳାଉଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ ସେମାନେ କେତେ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି…

‘Parle-G’ର ନାମ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଟିରେ ରହିଥାଏ । କେବଳ ବଡ ଲୋକ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲା ‘Parle-G’ର ନାମ ଜାଣନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଜଣକୁ ‘Parle-G’ ବିସ୍କୁଟର ମଜା ଲାଗିଯାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିସ୍କୁଟ୍ ପସନ୍ଦ ଆସେ ନାହିଁ । ସକାଳର ଚା’ ହେଉ, ଭୋକ ସମୟରେ, ଶୀଘ୍ର ପେଟ ଭରିବାରେ, କିଛି ଲୁଣିଆ ଖାଇବକୁ ମନ ହେଉ କିମ୍ବା ମିଠା ‘Parle-G’ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉତ୍ସବରେ ଉପଯୋଗୀ । ଏହି କାରଣରୁ ‘Parle-G’ର ବିସ୍କୁଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ପାଦ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ।

କମ୍ପାନୀ ବିସ୍କୁଟ କେବଳ ଟଙ୍କା ନୁହେଁ ଲୋକଙ୍କ ଭଲ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ପାଇଛି । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହି ବିସ୍କୁଟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର କଳ୍ପନା କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ।ବାସ୍ତବରେ ‘Parle-G’ର ଇତିହାସ କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ । ‘Parle-G’ର ମାଲିକ ମୋହନ୍ ଦୟାଲ୍ ଚୌହାନ୍ ବିସ୍କୁଟ୍ ନୁହେଁ, ମିଠା ଏବଂ ଚକୋଲେଟ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ମୋହନ୍ ଦୟାଲ୍ ଚୌହାନଙ୍କ ପୁଅମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ୧୯୨୮ ମସିହାରେ ହାଉସ୍ ଅଫ୍ ପାର୍ଲେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାପରେ ମୋହନ୍ ଦୟାଲ୍ ଚୌହାନଙ୍କ ପସନ୍ଦ ବଦଳିଗଲା ଏବଂ ସେ କନଫେସନାରୀ ବ୍ୟବସାୟ ଛାଡି ପୋଷାକ ବ୍ୟବସାୟରେ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ଏହାପରେ ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟକୁ ନେଇ ପସନ୍ଦ ବଦଳିଯାଏ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲା । ପୁଅ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ସଫଳ ହେଉଥିଲା । ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା । କମ୍ପାନୀରେ ନୂତନ ପରିମାଣ ଯୋଗ ହେଉଥିଲା ।

ଏଥି ସହିତ ପୁଅମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ମୋହନ ଦୟାଲ୍ ଚୌହାନ୍ ୨୯୨୮ ମସିହାରେ ପାର୍ଲେ ବିସ୍କୁଟ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଏହି ନାମ ପଛରେ ତାଙ୍କର କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । କମ୍ପାନୀର ନାମ ପାର୍ଲେ ଥିଲା କାରଣ ଏହାକୁ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଭିଲେ ପାର୍ଲେକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୨୯ ମସିହାରେ କମ୍ପାନୀରେ କନଫେସନାରୀ ତିଆରି କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା । କାମ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ପାର୍ଲେ କମ୍ପାନୀ ମିଠା, ପିପରମେଣ୍ଟ, ଟଫି ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଆରମ୍ଭ କଲା ।

ଏହା ପରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍, ଚିନି ଏବଂ କ୍ଷୀର ପରି କଞ୍ଚାମାଲରୁ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୨ ପରିବାର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏକାଠି କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହି ପରିବାରର ଲୋକମାନେ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଠାରୁ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦର ପ୍ୟାକେଜିଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା ନିଜେ ସମ୍ଭାଳୁଥିଲେ । ପାର୍ଲେ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଥମ ଉତ୍ପାଦ ଅରେଞ୍ଜ ବାଇଟ୍ ନାମକ ଟଫି ଥିଲା । ଏହି ଉତ୍ପାଦ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକଙ୍କ ଜିଭରେ ସ୍ୱାଦ ଚଢ଼ିଗଲା ।

ଏହା ସେହି ସମୟର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବିସ୍କୁଟଗୁଡିକ ଏକ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ପ୍ରାୟତଃ ବ୍ରିଟିଶ କିମ୍ବା ଦେଶର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଖାଉଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ବିସ୍କୁଟ୍ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିଲା । ୧୯୩୮ ମସିହାରେ ପାର୍ଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଏପରି ବିସ୍କୁଟ୍ ତିଆରି କରିବେ, ଯାହା ଦେଶର ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କିଣି ଖାଇପାରିବେ । ଏହି ଧାରଣା ସହିତ ପାର୍ଲେ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ବିସ୍କୁଟର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଶସ୍ତା ବିସ୍କୁଟ ଥିଲା ଏବଂ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବଜାରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା । ତେଣୁ ଏହା ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ଏହା ସହିତ ଏକ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଗଲା ଯେ ଏହା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଛି ଏବଂ ବିଦେଶୀଙ୍କର ବିସ୍କୁଟ୍ ଉପରେ କୌଣସି ନିର୍ଭରଶୀଳତା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟିଶମାନେ କହିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ବିସ୍କୁଟ୍ ଖାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିସ୍କୁଟ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । ଏହି କମ୍ପାନୀ ଦେଶରେ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଉଭା ହେଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଏବଂ ମନରେ ପହଞ୍ଚିଲା । ପାର୍ଲେ କମ୍ପାନୀ କେବଳ ଏକ ବିସ୍କୁଟ୍ କମ୍ପାନୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା ।

ଦେଶ ବିଭାଜନ ସମୟରେ ପାର୍ଲେ ଗ୍ଲୁକୋ ବିସ୍କୁଟର ଉତ୍ପାଦନକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା, କାରଣ ଏହା ଗହମର ମୂଳ ଉତ୍ସ ଥିଲା, ଯାହାର ହ୍ରାସ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପାର୍ଲେ ବାର୍ଲିରୁ ନୂଆ ବିସ୍କୁଟ୍ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ୧୯୪୦ରେ ପାର୍ଲେ ଏକ ଏପରି କମ୍ପାନୀ ହୋଇଗଲା ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ୨୫୦ ଫୁଟ ଚୁଲା ଥିଲା । ଦେଶର ଅଗ୍ରଗତି ସହିତ ପାର୍ଲେର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା । ୮୦ ଦଶକରେ ଗ୍ଲୁକୋ ନାମ ବଦଳାଇ ‘Parle-G’ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହା ସହିତ ପ୍ୟାକେଟର ରଙ୍ଗ ବଦଳିଗଲା ଏବଂ ଧଳା ଏବଂ ହଳଦିଆ କଭରରେ ଥିବା ବିସ୍କୁଟ୍ ଏକ ନୂଆ ଲୁକ୍ ସହିତ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହୋଇଥିଲା । ଆଜି ଦେଶରେ ‘Parle-G’ର ୧୩୦ରୁ ଅଧିକ କାରଖାନା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଖୁଚୁରା ଷ୍ଟୋର୍ ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ‘Parle-G’ ଏକ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବିସ୍କୁଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସାମଗ୍ରୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ, ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ପାର୍ଲେ ବିସ୍କୁଟ୍ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *