ଏହି ବର୍ଷ ଭିନ୍ନ ଧାରଣରେ ପାଳିତ ହେବ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହ ! ନିମନ୍ତ୍ରିତ ହେବ ନାହିଁ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ, କରାଗଲା ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ…

ଏହି ବର୍ଷ ଭିନ୍ନ ଧାରଣରେ ପାଳିତ ହେବ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହ ! ନିମନ୍ତ୍ରିତ ହେବ ନାହିଁ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ, କରାଗଲା ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ…

ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସ କାରଣରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହକୁ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରେ ଅତି ଆଡମ୍ବର ସହକାରରେ ପାଳନ କରାଯିବ ନାହିଁ । କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଏପରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଦିବସ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ହିଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଏହା ବିଷୟରେ କେବଳ ୨୦% ଭିଆଇପି ଲାଲ କିଲ୍ଲାକୁ ଆସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିପାରିବେ ।

Google

ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ ଧୂମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଲାଲକିଲ୍ଲାକୁ ଆସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏଥର କେବଳ ୧୦୦ ବିବିଆଇପି ସାମିଲ ରହିବେ ଓ କରୋନା ବିଜୟୀ ମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯିବ ।

ଲାଲକିଲ୍ଲା ଅଭିମୁଖେ କରିଥିଲେ ଗ୍ରସ୍ତ :

Google

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଅଜୟ କୁମାର ଏବଂ ଏଏସଆଇ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କେବଳ ଲାଲକିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏଠାରେ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନର ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସାମାଜିକ ଦୁରତ୍ୱକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ଏବଂ ଆସନ ଗୁଡ଼ିକ କିଛି କିଛି ଦୂରତ୍ୱରେ ରଖାଯିବ । ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ଏଥର ସମାରୋହରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ନ୍ୟାସନାଲ କେଡ଼େଟ କର୍ପସଙ୍କ କେଡ଼େଟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାରୋହରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

Google

ଏଥର ବିବିଆଇପିର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ପ୍ରଥମେ ପାଖପାଖି ୨୦୦୦ ବିବିଆଇପି ଯୋଗ ଦେଉଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାତ୍ର ୧୦୦ ଜଣ ଯୋଗଦାନ କରିବେ । ଏହା ସହିତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିବିଆଇପି ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଲକିଲ୍ଲାର ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ବସିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ବୈଠକ :

Google

ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୧୦,୦୦୦ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ହିଁ ଲାଲକିଲ୍ଲାକୁ ଆସିପାରିବେ । ନିକଟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହକୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେ, ଏଥର କରୋନା ବିଜୟୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ବିବିଆଇପିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଳ୍ପ ରହିବ ।

୧୫୦୦ କରୋନା ବିଜୟୀ ହେବେ ସାମିଲ :

Google

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହି ସମାରୋହରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏଥର ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ୧୫୦୦ କରୋନା ବିଜୟୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦୦ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ରହିବେ ଓ ଅନ୍ୟ ୧୦୦୦ ଲୋକ ଦେଶର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିବେ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ଦିନ ଆମ ଦେଶକୁ ଇଂରେଜ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରନ୍ତି ଏବଂ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରନ୍ତି ।

କରାଯାଏ ବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ :

ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ଦେଶର କୋଣଅନୁକୋଣରୁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିଛି ବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥର କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *