ସୁସ୍ଥ ଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭଲ ନିଦ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ !

ସୁସ୍ଥ ଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭଲ ନିଦ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ !

କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଆସୁଛି । ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରହିଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏକ ଉପାୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ପରି ମନେହେଉଛି । ଏହି ସମୟରେ, କେବଳ କରୋନା ଟିକା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ । ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଟିକା ପାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ଏହି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କର ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଯିବେ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଟିକା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଟିକା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିବ ।

ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କରନ୍ତୁ

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେପରି ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ଟୀକା ନ ନିଅନ୍ତି । ଟୀକା ନେବାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହାସହିତ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ନିଜର ନିଦ୍ରା ପୂରା କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଔଷଧ ପାଇଁ ଆଲର୍ଜି ଅଛି, ତେବେ ଏ ବିଷୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ । ଟିକା ପୂର୍ବରୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ । ଶରୀରରେ ଥକ୍କା ସହିତ ଟିକା ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଟୀକା ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ତଥା ମାନସିକ ଚାପ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଚାପ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ।

ଏହି ଲୋକମାନେ ସଜାଗ ରୁହନ୍ତୁ

ମଧୁମେହ ଏବଂ ବିପି ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ସୁଗାର୍ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ କର୍କଟ ରୋଗୀ, ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କରୋନା ଥିଲା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ଲାଜ୍ମା ଆଣ୍ଟିବଡି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଆପଣ ଟୀକାକରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ ।

ଟିକା ପରେ ଏହା କରନ୍ତୁ

ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ କିଛି ସମୟ ବସନ୍ତୁ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଡାକ୍ତର ଦେଖିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ ଭଲ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସେଠାରୁ ଯାଇପାରିବେ । ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ଆପଣ ଯଥାସମ୍ଭବ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଔଷଧ ଖାଆନ୍ତୁ । ଉଭୟ କରୋନା ଡୋଜ୍ ନିଅନ୍ତୁ । ଟିକା ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଟିକା ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବ, କିନ୍ତୁ ପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମୁକ୍ତି କରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *