ସରକାର ବ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଏହି ଅବସ୍ଥା ହେଲା ଟିକ୍-ଟକ୍ Appର । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନଂ-୧ Appରୁ ନଂ-୨୦୦କୁ ଖସିଆସିଲା ।

ସରକାର ବ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଏହି ଅବସ୍ଥା ହେଲା ଟିକ୍-ଟକ୍ Appର । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନଂ-୧ Appରୁ ନଂ-୨୦୦କୁ ଖସିଆସିଲା ।

ଜୁନ୍ 29ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକ୍-ଟକ୍ ସମେତ ଭାରତରେ 59ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ 119 ନିୟୁତ ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଟିକ୍-ଟକ୍ ଭାରତର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଥିଲା । ଏଥିସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍ ସୋସିଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଥିବା ଖବର ଆସିଥିଲା ​​। ତେଣୁ ସରକାର 59ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଟିକ୍-ଟକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହି Appକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭିଡିଓ Appର ରେଟିଂ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

google

ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଆପ ଗୁଡିକ ବେନ କରିଛନ୍ତି :

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମ (IT Act)ର ଧାରା 69-A ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାର Procedure and Safeguards for Blocking of Access of Information by Public ନିୟମ 2009 ଏବଂ ବିପଦର ସଂକେତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି 59ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । ଏହି 59ଟି ଆପକୁ ସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ସବୁ ଚାଇନାର ଆପରୁ ଭାରତର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହେଉଛି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ତଥା 130 କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ରକ୍ଷା କରିବା ଦିଗରେ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ଟିକ୍-ଟକ୍ ହେଉଛି ଏକ ଆପ୍ ଯାହା ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । Sensortowar.com ଅନୁଯାୟୀ ଟିକ୍-ଟକ୍ ଜୁନ୍ 1 ରୁ ଜୁନ୍ 29 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଏକ ନମ୍ବର ଆପ୍ ଥିଲା । ତେବେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆଇଓସ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ଟିକଟକ୍ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପକୁ ସଂସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ଆପ୍ ଟି 199 ଅଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି ଏବଂ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 200 ଆପ୍ ମଧ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରପ୍ ହୋଇଗଲାଣି ।

google

1 ନମ୍ବର ଆପ୍ ଥିଲା ଟିକ୍-ଟକ୍ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଟିଙ୍ଗ କମିଗଲା :

ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ଏମଏ ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧି ସୟଦ ଆକବର ଉଦ୍ଦିନ ଗ୍ରୋଫର ଟ୍ରଫିକ୍ ରେଟିଂ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ସେହି ଆପ୍ ଯାହା ଏକଦା ଭାରତରେ ଏକ ନମ୍ବର ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଥିଲା ଓ ଶତକଡା ପ୍ରାୟ 80% ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ସଂସ୍ଥାପନ ଥିଲା । ଭାରତରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛୁ ।

ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାଓ ଲିଜିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସମେତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିବେଶକଙ୍କ ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ବଜାୟ ରଖିବା ଭାରତର ଦାୟିତ୍ୟ ଅଟେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଟିକ୍-ଟକ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆମେ ଚୀନ୍ ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତଥ୍ୟ ସେୟାର କରିନାହୁଁ । ଟିକ୍-ଟକ୍ କୁ ନେଇ ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ ନିଖିଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଜବାବ ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଗାଲଭାନ ଭ୍ୟାଲିରେ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ :

google

ଟିକ୍-ଟକ୍ ବ୍ୟତୀତ କ୍ଲବ ଫେକ୍ଟେରୀ ଏବଂ ଶିନୋ ପରି ଏକ ୱେବସାଇଟକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । ଇ-କମର୍ସ କ୍ଲବ ଫେକ୍ଟେରୀ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, କ୍ଲବ ଫେକ୍ଟେରୀ ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ନିୟମାବଳୀକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରେ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୌଣସି ଅବହେଳା କରେ ନାହିଁ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ଭାରତରେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ମଧ୍ୟ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ରକ୍ତାକ୍ତ ବିବାଦ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ 20 ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରାୟ 70 ସୈନିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *