ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏହି ଶନି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଶନିଦୋଷା !

ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏହି ଶନି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଶନିଦୋଷା !

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କି ଶନି ଦେବ, ଜଣେ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ଜୀବନରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଫଳ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି, ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦିଅନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ତାଙ୍କ ନିଜ ଜୀବନ ଦୁଃଖମୟ ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ପଡେ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ଠିକ୍ ଅପରପକ୍ଷରେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦ ଦୃଷ୍ଟି ପଡେ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଶନିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ, ଧାୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମହାଦଶା ଚାଲିଥାଏ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ସେମାନଙ୍କ ଜାତକରେ ସର୍ବଦା ଅସୁବିଧାରେ ଲାଗି ରହିଥାଏ । ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ମିଳି ନଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ଶନିଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦ ପ୍ରକୋପରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଗୁଡିକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କରନ୍ତୁ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଗୁଡିକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରନ୍ତୁ

ଶନିବାର ଦିନ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭୋଜନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ପ୍ରତିକାର ଗୁଡିକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁକୂଳ ଫଳାଫଳ ଦିଅନ୍ତି ।

କଳା ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ

ଶନିବାର ଦିନ କଳା ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଆପଣ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଏହାପରେ କୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଳା ଜିନିଷ ଯେପରି ଚାଉଳ, ପୋଷାକ, କଳା ଛତା, କମ୍ବଳ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ରାଶି ତେଲ ମଧ୍ୟ ଦାନ କରିପାରିବେ ।

ହନୁମାନଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଶନିବାର ଦିନ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କୁ ରାଶି ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଗ୍ରହରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ ।

ରାଶି ତେଲ ଦୀପ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଳାନ୍ତୁ

ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ରାଶି ତେଲ ଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରାଶି ତେଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଦଶରଥକୃତ ଶନି ସ୍ତୋତ୍ର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପଢନ୍ତୁ । ଦଶରଥକୃତ ଶନି ସ୍ତୋତ୍ର ପାଠ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଭଗବାନ କୃପା ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କଷ୍ଟ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

ଶନି ସ୍ତୋତ୍ରର ରଚୟିତା ହେଉଛନ୍ତି ରାଜା ଦଶରଥ । କୁହାଯାଇଥାଏ କି ସେ ଏହି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବରଦାନ ମାଗିଥିଲେ କି ସେ ଦେବତା, ଅଶୁର, ମଣିଷ, ପଶୁ-ପକ୍ଷୀ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଶନି ଦେବ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେବା ସହିତ କହିଥିଲେ କି ଆଜି ଠାରୁ ଯିଏ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଶରଥ ଶନି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ପଠନ କରିବେ, ତାଙ୍କୁ ସେ ଶନିଙ୍କ ପ୍ରକୋପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଯିବ ।

ଏହିପରି ପଠନ କରନ୍ତୁ

ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ରକୁ ପଠନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଶନିବାର ଦିନ ସକାଳେ ଶୀଘ୍ର ଉଠି ଏହାର ପଠନ କରନ୍ତୁ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସ୍ନାନ କରି ସ୍ୱଚ୍ଛ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରାଶି ତେଲର ଗୋଟିଏ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଦଶରଥକୃତ ଶନି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ରର ପଠନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଏହି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ପଢ଼ିବା ପରେ ତେଲ କିମ୍ବା ରାଶି ତେଲରେ କଳା ରାଶି ଦେଇ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ।

ଏହା ହେଉଛି ଶନି ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର:

ନମଃ କୃଷ୍ଣାୟ ନୀଲାୟ ଶିତିକଣ୍ଠ ନିଭାୟ ଚ
ନମଃ କାଲାଗ୍ନିରୂପାୟ କୃତାନ୍ତାୟ ଚ ବୈ ନମଃ

ନମୋ ନାର୍ମାଂସ ଦେହାୟ ଦୀର୍ଘଶ୍ମଶ୍ରୁଜଟାୟ ଚ
ନମୋ ବିଶାଳନେତ୍ରାୟ ଶୁଷ୍କୋଦର ଭୟାକୃତେ

ନମଃ ପୁଷ୍କଳଗାତ୍ରାୟ ସ୍ଥୂଳରୋମ୍ଣୈଃଥ ବୈ ନମଃ
ନମୋ ଦୀର୍ଘାୟ ଶୁଷ୍କାୟ କାଳଦଂଷ୍ଟ୍ର ନମୋଃସ୍ତୁ ତେ

ନମସ୍ତେ କୋଟରାକ୍ଷାୟ ଦୁର୍ନରୀଖ୍ୟାୟ ବୈ ନମଃ
ନମୋ ଘୋରାୟ ରୌଦ୍ରାୟ ଭୀଷଣାୟ କପାଲିନେ

ନମସ୍ତେ ସର୍ବଭକ୍ଷାୟ ବଲୀମୁଖ ନମୋଃସ୍ତୁ ତେ
ସୂର୍ଯ୍ୟପୁତ୍ର ନମଃସ୍ତେସ୍ତୁ ଭାସ୍କରେଭୟଦାୟ ଚ

ଅଧୋଦୃଷ୍ଟିଃ ନମଃସ୍ତେସ୍ତୁ ସଂବର୍ତକ ନମୋଃସ୍ତୁ ତେ
ନମୋ ମନ୍ଦଗତି ତୁଭ୍ୟଂ ନିସ୍ତ୍ରିତାୟ ନମୋଃସ୍ତୁ ତେ

ତପସା ଦଗ୍ଧ ଦେହାୟ ନିତ୍ୟଂ ୟୋଗରତାୟ ଚ
ନମୋ ନିତ୍ୟଂ ଖୁଧାର୍ତାୟ ଅତୃପ୍ତାୟ ଚ ବୈ ନମଃ

ଜ୍ଞାନଚକ୍ଷୁର୍ନମସ୍ତେଃସ୍ତୁ କଶ୍ୟପାତ୍ମଯଃ ସୂନବେ
ତୁଷ୍ଟୋ ଦଦାସି ବୈ ରାଜ୍ୟଂ ରୂଷ୍ଟୋ ହରସି ତତ୍କ୍ଷଣାତ୍

ଦେବାସୁରମନୁଷ୍ଯାଶ୍ଚ ସିଦ୍ଧ ବିଦ୍ୟାଧରୋରଗାଃ
ତୃୟା ବିଲୋକିତାଃ ସର୍ବୈ ନାଶଂ ୟାନ୍ତି ସମୂଳତଃ

ପ୍ରସାଦ କୁରୂ ମେ ସୌରେ ! ବାରଦୋ ଭବ ଭାସ୍କରେ
ଏବଂ ସ୍ତୁତସ୍ତଦା ସୌରିଗ୍ରହରାଜୋ ମହାବଳଃ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *