କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଏହି ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଶରୀରରେ ଶୀଘ୍ର ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବ ! ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି…

କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଏହି ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଶରୀରରେ ଶୀଘ୍ର ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବ ! ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି…

କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍, ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଔଷଧର ଅଭାବରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେଲ୍ଫ ଆଇସୋଲେସନରେ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାରର ଚକରରେ ଔଷଧ କିମ୍ବା ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏପରି କରିବା ରୋଗୀ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଏମ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର୍ ରଣଦୀପ୍ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଷ୍ଟମିକ୍ ଷ୍ଟେରଏଡର୍ ମାତ୍ରାଧିକ ମାତ୍ରା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ସେଗୁଡିକ ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ଫୁସ୍-ଫୁସ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଔଷଧର ଅପବ୍ୟବହାର ବିରୋଧରେ ସେ ଦୃଢ଼ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଡକ୍ଟର୍ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି, ‘ଲୋକମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ରେମେଡିସଭିର୍ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଏସବୁର ଆବଶ୍ୟକ ସର୍ବଦା ହୁଏନାହିଁ । ଏହିପରି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଷ୍ଟେରଏଡ୍ କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଦିଆଯାଇପାରେ ।’

ଡକ୍ଟର୍ ଗୁଲେରିଆ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଛି । ପ୍ରଥମେ, ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୁଏ, ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଅନେକ ଥର ଯେତେବେଳେ ‘ଫୁସ୍-ଫୁସ୍’ରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ହଠାତ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ ।’

ସେହି ସମୟରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସେ ଯେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ପ୍ରଦାହଜନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ । ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସମୟ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର ଶରୀର ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଯଦି ଏହା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଶରୀରରେ ଭାଇରାଲ୍ ନକଲ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହୋଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ ଶରୀରରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ଏହାର ସଂଖ୍ୟାକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ାଇପାରେ ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ସିଟି ସ୍କାନ୍ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଡକ୍ଟର୍ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍ ଆରମ୍ଭରେ ସିଟି ସ୍କାନ୍ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସିଟିରେ ୩୦୦ ଏକ୍ସ-ରେର୍ ସମାନ ବିକିରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏହା କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

କେବଳ ଛାତି ଏକ୍ସ-ରେ ପରେ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ସିଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନୁହେଁ ଡାକ୍ତର୍ ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରିବେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବାୟୋ ମାର୍କର୍ ଯଥା ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କ ମନରୁ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ନିଜେ ନିଜେ ଡାକ୍ତର୍ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରତି ତିନିମାସ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମନରୁ ସିଟି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଭୁଲ୍ ଅଟେ ।

ଶିଶୁ ଏବଂ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର୍ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ରୋକିବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି କେବଳ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ କାମ କରିପାରିବ । ତେଣୁ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବାଣୁ ଶୃଙ୍ଖଳ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଉଛି ।

‘ଭାଇରସ୍’ର ଶୃଙ୍ଖଳ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବିନା ମାସ୍କରେ ବୁଲୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆପଣ ମାସ୍କ ଉପହାର ଦେଇପାରିବେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଭିଡ଼ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିପାରିବେ । ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚାଳନା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କରୋନାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମେ ୧ରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି । ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମାୟାନାଗରୀ ମୁମ୍ବାଇ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ଏହି ରୋଗର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *