ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଲା ଏହି ବିବାହ :- କୋଟି କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ସାମୁହିକ ବିବାହ ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ କରାଇଲେ !

ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଲା ଏହି ବିବାହ :- କୋଟି କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ସାମୁହିକ ବିବାହ ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ କରାଇଲେ !

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ବିବାହର ଦିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ବିବାହରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଖାସ୍ ଚାହିଁଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଆରବପତି ପରିବାରର ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ବିବାହ ଉତ୍ସବର ଚର୍ଚ୍ଚା ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏଭଳି ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଜଣେ ଆରବପତି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ ସାମୁହିକ ବିବାହ ସମ୍ମିଳନୀରେ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବିବାହର ଏଭଳି ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି କାରଣ ଜଣେ ଆରବପତି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ ସାମୁହିକ ବିବାହ ସମ୍ମିଳନୀରେ କରାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଖବରକୁ ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା ରାଜସ୍ଥାନର ଧୋଲପୁରର ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହର ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଠାରେ ସାମୁହିକ ବିବାହର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କଥା ଏହା ଥିଲା ଯେ, ଏହି ବିବାହ ସମାରୋହରେ ବସିଥିବା ସମସ୍ତ ବରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଟିପତି ବିଷ୍ଣୁ ସିଂଘଲଙ୍କର ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ ।

ବଡ଼ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସାମୁହିକ ବିବାହରେ ବିଷ୍ଣୁ ସିଂଘଲ୍ ନିଜ ପୁଅ ରାହୁଲ୍ ସିଂଘଲଙ୍କର ବିବାହ କରାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ଏହା ଯେ, ଏହି ସାମୁହିକ ବିବାହରେ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି, ସେ ସବୁ ବିଷ୍ଣୁ ସିଂଘଲ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ସାମୁହିକ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨୦ ଜଣ ଗରିବ କନ୍ୟାଙ୍କର ବିବାହ କରାଯାଇଛି । ବିବାହପରେ କୋଟିପତି ବିଷ୍ଣୁ ସିଂଘଲ୍ ସମସ୍ତ ନବବିବାହିତ ଯୋଡିଙ୍କୁ ଗୃହସ୍ଥ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଗୃହସ୍ଥ ଜୀବନର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲି, ଯେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ କରାଇବି, ତାହା ଏକ ଭିନ୍ନ ଶୈଳୀ ବା ଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତିରେ କରାଇବି । ସାମୁହିକ ବିବାହରେ ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ କରାଇ ମୋର ଏହି ସ୍ଵପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମାଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *