ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ୨୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ‘SUV’ ବିକ୍ରି କରିଦେଲେ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ଘର ଘର ଯାଇ ପହଁଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି ଅମ୍ଳଜାନ…

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ୨୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ‘SUV’ ବିକ୍ରି କରିଦେଲେ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ଘର ଘର ଯାଇ ପହଁଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି ଅମ୍ଳଜାନ…

କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ ଲଗାତର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଏପରି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ହୋଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । କରୋନା ଆକଳନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁମ୍ବାଇର ମାଲାଡରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମସିହା ହୋଇ ଲୋକଙ୍କ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ନିଶ୍ୱାସକୁ ଯୋଡିବାର କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

ମୁମ୍ବାଇର ମାଲାଡରେ ରହୁଥିବା ଶାହନୱାଜ୍ ଶେଖ୍ ଲୋକମାନଙ୍କର ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ନିଶ୍ୱାସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁର ସଜାରେ ଶୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର ୨୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ‘SUV’ କାର୍ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଶାହନୱାଜ୍ ଶେଖ୍ ଏକ ‘ଫୋନ୍ କଲ୍’ରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ପହଞ୍ଚାଇବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ଦଳ ସହିତ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ଶାହନୱାଜଙ୍କ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ବିତରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏହି ଉତ୍ତମ କାମ ହେତୁ ଶାହନୱାଜଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ମ୍ୟାନ୍ କୁହାଯାଉଛି ।

ଶାହନୱାଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ୨୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ‘SUV’ କାର୍ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଫୋର୍ଡ ଏଣ୍ଡଭର୍ ଗାଡି ବିକ୍ରୟ କରିବା ପରେ ସେ ପାଇଥିବା ଟଙ୍କାରେ ସେ ୧୬୦ଟି ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣି ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଶାହନାୱାଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ତାଙ୍କ ଟଙ୍କା ସବୁ ସରିଯାଇଥିଲା, ଯାହାପରେ ସେ ‘SUV’ କାର୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ଅମ୍ଳଜାନ୍ ଅଭାବ ହେତୁ ତାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅଟୋ ରିକ୍ସାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବା ପରେ ସେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳିଗଲା । ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ।

ଶାହନୱାଜଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୦ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ଅଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୦ଟି ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ଭଡ଼ାରେ ଅଟେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଭାବୀ ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଏଠାକୁ ଆସି ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ନେଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ସେ ସେମାନଙ୍କ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ପହଁଞ୍ଚାନ୍ତି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାହନୱାଜ୍ ଶେଖ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ୪୦୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସାହାଯ୍ୟର ଏହି କ୍ରମ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *