ପରିବାର ସହିତ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ଏହି ଝିଅ ! ଆମେରିକାରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ମିଳିଛି…

ପରିବାର ସହିତ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ଏହି ଝିଅ ! ଆମେରିକାରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ମିଳିଛି…

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତି ହେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଫଳତା କେବଳ ଚିନ୍ତା ଦ୍ୱାରା ହାସଲ କରି ହୁଏ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିନରାତି କଠୋର ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏମିତିରେ ସମସ୍ତେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଲୋକ ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ସଫଳତାର ପଥରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଆସିଥାଏ । ଯିଏ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଚାଲିଥାଏ, ସେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପାଇଥାଏ । କେବଳ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଏବଂ ଆନ୍ତରିକ ଉତ୍ସର୍ଗ ସହିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ ।

ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ କି ଆଜିର ଯୁଗରେ ଝିଅମାନେ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ଝିଅମାନେ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ଆଗକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅମାନେ ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମକୁ ଗୌରବାମଣ୍ଡିତ କରୁଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବଡ଼ ବଡ଼ ‘ପ୍ୟାକେଜ୍’ର ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ପାରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଝିଅମାନେ ପୁଅଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦିଅନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଏକ ଝିଅ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ କି ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏହିପରି ଏକ ସ୍ଥିତି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ବହୁତ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଝିଅ ଜଣକ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଝିଅଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପୂଜା ସିଂ । ପୂଜାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଡକ୍ଟର୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ତିନୋଟି ଝିଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ମଉ ଜିଲ୍ଲାର ମଧୁବନ ତହସିଲର ଦୁଦାରୀ ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଦେଓରିୟାର ଭୁଜୈଲୀ କଲୋନୀର ମହାରଣା ପ୍ରତାପ ନାଗର ଠାରେ ନିଜର ନୂତନ ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ସେ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ଚାକିରୀ ଜିଲ୍ଲା ହୋମିଓପାଥିକ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଅଧକାରୀ ଭାବରେ ପଦବୀ ଥିଲା । ସେ କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୁଝି ପାରିନଥିଲେ ।

ପୂଜା ସିଂଙ୍କ ମାଁ ଗୌରୀ ବଜାର ବ୍ଲକର କରମେଲ୍ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ନିଜର ତିନି ଝିଅ ଏବଂ ପୁଅଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ତିନି ଝିଅ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସର୍ବଦା ଆଗରେ ରହି ଆସିଛନ୍ତି । ଆଜି ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଝିଅମାନେ ପିତାଙ୍କ ନାମକୁ ଗୌରବାମଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଡା.ସିଂଙ୍କ ବଡ ଝିଅ ଡକ୍ଟର୍ ଜ୍ୟୋତି ସିଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରୁ ନିଜ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରି ଚକ୍ଷୁ ଡାକ୍ତର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଦ୍ଵିତୀୟ ଝିଅ ପୂଜା ସିଂ ସହରର ଜିବନ ମାର୍ଗ ସୋଫିୟ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ରାନୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଇ ବାଳିକା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପୂଜା ଜୀଏନଆଈଔଟୀ (GNIOT) ଗ୍ରେଟର୍ ନୋଏଡା ଠାରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ ସାଇନ୍ସରେ ବି.ଟେକ୍ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର କୈରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଷ୍ଟର୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ପୂଜା ସିଂଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏକ ଲକ୍ଷ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର୍ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜରେ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଭାବରେ ସେଠାରେ ଚାକିରୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ, ତୃତୀୟ ନମ୍ବର ଝିଅ ବିଜୟା ସିଂ ଗୁରୁଗାଓଁର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ସହକାରୀ ପରିଚାଳକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଡକ୍ଟର୍ ସିଂଙ୍କ ସାନପୁଅ ଅନିକେତ୍ ଆନନ୍ଦ ସିଂ ବିବିଡି ଲକ୍ଷ୍ନୌର ତୃତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଅଟନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ସିଂ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କର ତିନି ଝିଅ ତାଙ୍କର ଗର୍ବ ଅଟନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ନମ୍ବର ଝିଅ ପୂଜା ସିଂଙ୍କ ସଫଳତା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆହୁରି ଉଚ୍ଚ କରିପାରିଛି । ତାଙ୍କ ଝିଅ ପରିବାର ସହିତ ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲା ନିମନ୍ତେ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *