ଭାରତର ଏହି ସହର ହେବ ଭିକାରୀ ମୁକ୍ତ ! ବନିବ ଦେଶର ପ୍ରଥମ’ ଭିକାରୀ ମୁକ୍ତ ସହର ‘ ।

ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଡ଼କ, ମନ୍ଦୀର, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବା ଭିକାରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯିବ । ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଲୋକ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଏକ ଧନ୍ଦା ବନେଇ ରଖିଛନ୍ତି । ବଡ଼ ସହରରେ ଏମାନଙ୍କର ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ତିଆରି ହୋଇ ରହିଛି । ଏହାକୁ କମ୍ କରିବାର ତୁଳନାରେ ଭିକ ମାଗି ପଇସା କମେଇବା ଅଧିକ ସହଜ ଲାଗିଥାଏ । ଏହିପରି ଭିକ ମାଗୁଥିବା ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଭିକ ମାଗିବା ବନ୍ଦ କରି କୌଣସି କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସେତେବେଳେ ହିଁ ଏହି ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ମଜବୁତ ହେବ । ଏହି ଦେଶରେ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସହର ଇନ୍ଦୋର ଆଗକୁ ଆସିଛି ।

newstrend

ଇନ୍ଦୋର ସହର ଏହିପରି ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଖାଇବା ପିଇବା ଜିନିଷ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ବିଗତ ୩ ବର୍ଷରେ ତାହା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପରିଷ୍କାର ସହରର କିତାବ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି । ଏହିପରି ଇନ୍ଦୋର ଏହାର ସହରକୁ ‘ ଭିକାରୀ ମୁକ୍ତ ‘ ବନାଇବା ଦିଗରେ ପ୍ଲାନ କରୁଛି । ଇନ୍ଦୋରର ଲକ୍ଷ ଏହା ଯେ ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ବେଗର ଫ୍ରି ସିଟି ଅର୍ଥାତ ଭିକାରୀ ମୁକ୍ତ ସହର ତିଆରି କରାଯାଉ । ଏହିପରି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନ୍ଦୋରର ସଡ଼କରେ ଭିକାରୀଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଶୂନ୍ୟ ପାଖାପାଖି ପହଂଚିଯିବ । ତାପରେ ଲୋକମାନେ ସଡ଼କରେ ଭିକାରୀଙ୍କୁ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ନାହିଁ ।

newstrend

ଏହି ଦେଶରେ ଆଗକୁ ପାଦ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵାରା ପ୍ଲାନିଂ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏହି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଇନ୍ଦୋର ନିଗମ କମିଶନରଙ୍କୁ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ରୂପରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଇନ୍ଦୋର କଲେକ୍ଟର ଲୋକେଶ କୁମାର ଜାଟବ କୁହନ୍ତି ଯେ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି ଏକ ଅଭିଶାପ ଅଟେ । ଏପରି ସହରର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜାଗରଣ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଜାଟବ କହନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । ଆମର ଲକ୍ଷ ଏହା ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଇନ୍ଦୋର ସହରକୁ ଭିକାରୀ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ ।

newstrend

ଏହି ଭିକାରୀ ମୁକ୍ତ ଇନ୍ଦୋର ଅଭିଯାନରେ ଯେତିକି ଜଣ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ କ୍ଷମତା ଅନୁସାରେ ରୋଜଗାରର ନୂଆଁ ସାଧନ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ । ଏହି କାମ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ସେକ୍ଟରରେ କରୁଥିବା ପ୍ରାଇଭେଟ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡ଼ିକର ସହାୟତା ନିଆଯିବ । ଏହି ପ୍ରକାରେ ଭିକାରୀ ନିଜର ଜୀବିକା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଭିକ ମାଗିବେ ନାହିଁ ଏବଂ କାମ କରି ପଇସା ରୋଜଗାର କରି ପାରିବେ ।

ଇନ୍ଦୋର ସହରରେ ପାଖାପାଖି ୪୦୦୦ ଅଲଗା ଅଲଗା ଉପାୟରେ ଭିକାରୀ ଭିକ ମାଗିଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ଶନିବାର ଦିନ ଭିକ ମାଗିବା ପାଇଁ ସହର ବାହାରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକ ଆସନ୍ତି । ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଶନି ପ୍ରତିମା, ଏବଂ ସୋରିଷ ତେଲ ଧାରରେ ଦିଅନ୍ତି । ଏପରି ପ୍ରଶାସନ ଏହି ପ୍ରକାରର ଚାଲୁଥିବା ସଂଗଠନର ପନ୍ଥାକୁ ଖୋଲତାଡ଼ ମଧ୍ୟ କରୁଛି ।

ଭିକାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଆସ ସଂଗଠନର ନିର୍ଦେଶକ ବସୀମ ଇକବାଲ କହନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭିକ ମାଗିଥାନ୍ତି କାରଣ ତାଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କର ବିଲୋଫେୟର ସ୍କିମ ପହଂଚି ପାରେନାହିଁ । ସେମାନେ ଚାହାନ୍ତି ଯେ ପିଲାଙ୍କୁ ଏହି ପଇସା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯାଉ । ଏଥିପାଇଁ ଇନ୍ଦୋରର ଅଲଗା ଅଲଗା ଜାଗାରେ ୫ଟି ମସ୍ତିର ପାଠଶାଳା ଚଲାଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ା ଯାଉଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*