RBI ନୋଟିସ୍ ହେତୁ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସଙ୍କଟରେ ପଡିଛି ! ୬ ମାସ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାରବାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ…

RBI ନୋଟିସ୍ ହେତୁ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସଙ୍କଟରେ ପଡିଛି ! ୬ ମାସ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାରବାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :- ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଶିକରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିପେଡନଟ୍ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କଲି କୁ ଏକ ବଡ ଧକ୍କା ମିଳିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ବୁଧବାର ଦିନ ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କର ୯୯.୮୮ ପ୍ରତିଶତ ଜମାକାରୀ ‘ଡିପୋଜିଟ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ ଆଣ୍ଡ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଡିସିଆଇଜିସି) ବୀମା ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏଥିସହ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ବାରଣ କରିଛି ।

୬ ମାସ ଲାଗିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ଅବଧି ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ଏଥିସହିତ, ବୀମା ସ୍କିମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନେ ଡିଆଇସିସିରୁ ଜମା ହୋଇଥିବା ବୀମା ଦାବି ପରିମାଣ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇପାରିବେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆରବିଆଇ ଇଣ୍ଡିପେଡନଟ୍ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିମିଟେଡ୍ କୁ ନେଇ ଆହୁରି ବି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

ବୁଧବାର ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) କହିଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଲିକ୍ୟୁଇଟି ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ସଞ୍ଚୟ କିମ୍ବା ଚାଲୁ ଆକାଉଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କୌଣସି ରାଶି ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଗ୍ରାହକମାନେ ଜମାକୁ ନେଇ ଋଣ କରିପାରିବେ, ଯାହାକି କିଛି ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ ।

ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ସଂଶୋଧନ କରିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏହା କହିଛି ଯେ, ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ଭଲ ହୁଏ ତେବେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ । ସଂକ୍ଷେପରେ, ଜମା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ୬ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଯାଇପାରିବ । ଆରବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଆରବିଆଇର ପୂର୍ବ ଅନୁମୋଦନ ବିନା କୌଣସି ଋଣ କିମ୍ବା ନବୀକରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ କୌଣସି ବିନିଯୋଗ କରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦେୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁମତି ନାହିଁ ।

ପୂର୍ବ ପରି ଜାରି ରହିବ କାର୍ଯ୍ୟ

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) କହିଛି ଯେ ଆମଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବପରି ଜାରି ରହିବ । ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବନାହିଁ । ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନାଶିକରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିପେଡନଟ୍ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ-ଲି ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *