ମୁମ୍ବାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କରୋନା ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଭୟ ନାହିଁ ! TIFRର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିସାରିଛନ୍ତି…

ମୁମ୍ବାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କରୋନା ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଭୟ ନାହିଁ ! TIFRର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିସାରିଛନ୍ତି…

ମୁମ୍ବାଇର ୮୦% ଜନସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ କରୋନାର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ମୁମ୍ବାଇରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବିନାଶ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ । ଟାଟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫଣ୍ଡାମେଣ୍ଟାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

TIFRର ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ ସାଇନ୍ସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଗବେଷଣା ସହିତ ଜଡିତ ଡ଼.ସନ୍ଦୀପ୍ ଜୁନେଜା ଏହି ଗବେଷଣା ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାଶନରେ ସେ ଏକ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ କେତେ ହେବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କେତେ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବେ ତାହା ଉପରେ ଏହା ନିର୍ଭର କରିବ । ଯଦି କରୋନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେବ, ତେବେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ ଆହୁରି ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି

ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆସିବାର ୧୭ ମାସ ବିତିଗଲାଣି । ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ବିପଦ ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁମାନେ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଡକ୍ଟର୍ ସନ୍ଦୀପ୍ ଜୁନେଜା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା କରୋନାର ନୂତନ ଧାରା ବୁଝିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁମ୍ବାଇର ଯେଉଁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଟୀକାକରଣ କରିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତରୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଯେ, ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଭାବ

TIFR ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୮୦% ମୁମ୍ବାଇକରଙ୍କ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିସାରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ମାନିକରି ଚାଲିବା ଯେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର କରୋନା ହେବ । ଏହା ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମଥର ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ସମାନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଛି ନା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି ।

ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଥିବା ତିନୋଟି ଜିନିଷର ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଭୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ମନେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଗୋଟିଏ କଥା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ହେଉଛି ଟିକାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ? କାରଣ ଯଦି ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଚକମା ଦେଇ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେବ । ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଉଛି କରୋନା ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ ? ତୃତୀୟ କଥା ହେଉଛି, ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ଭୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବଜାୟ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଏ ଏବଂ କରୋନାର ନିୟମ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ ବିପଜ୍ଜନକ ହେବ, ଅନ୍ୟଥା ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *