ଏହି ଲୋକମାନେ ‘ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍’ର ସହଜ ଶିକାରରେ ହୋଇଥାନ୍ତି ! ଏହାକୁ କିପରି ଏଡାଇ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ…

ଏହି ଲୋକମାନେ ‘ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍’ର ସହଜ ଶିକାରରେ ହୋଇଥାନ୍ତି ! ଏହାକୁ କିପରି ଏଡାଇ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ…

କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଭୟ ଭିତରେ ମ୍ୟୁକର୍ମାଇକୋସିସ୍ ନାମକ ଏକ ସଂକ୍ରମଣ ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି । ଯାହାକି ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ସାଧାରଣତଃ ମସ୍ତିଷ୍କ, ଫୁସ୍-ଫୁସ୍ ଏବଂ ଚର୍ମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଅବଧିରେ ଏହା ଆଖିକୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇ ବସୁଛି । ଅନେକ ସମୟରେ ରୋଗୀର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ଆଖିକୁ କାଢ଼ିବାକୁ ପଡୁଛି । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାକ ହାଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ମାଢ଼ି ମଧ୍ୟ ପାଚିବାକୁ ଲଗୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

‘ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍’ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ

‘ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍’ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆଗରୁ ମଧୁମେହ ପରି କିଛି ରୋଗ ଅଛି । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀ ICUରେ ରହିଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଦିଆଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଶରୀରର ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢ଼ିବା କ୍ଷମତା ସାମୟିକ ଭାବରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ‘ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍’ ଆପଣଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରେ ।

‘ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍’କୁ କିପରି ଏଡାଇବେ

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର୍) ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ (ଷ୍ଟେରଏଡ୍) ବ୍ୟବହାର କମ୍, କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ କରନ୍ତୁ । ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ଔଷଧ କମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ହାଇପରଗ୍ଲାଇସେମିଆର୍ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରକ୍ତରେ ଅଧିକ ଗ୍ଲୁକୋଜକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀ ଏବଂ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତର ଗ୍ଲୁକୋଜକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଅମ୍ଳଜାନ୍ ଥେରାପି ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ, ହ୍ୟୁମିଡ଼ିଫାୟାର୍ ଦ୍ୱାରା ସଫା ଏବଂ ନିଷ୍କାସିତ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ମନମୁତାବକ କୌଣସି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ କିମ୍ବା ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗଲ୍ ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆପଣ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଚିହ୍ନ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ତାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ଯଦି ନାକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଜୀବାଣୁ ସାଇନୁସାଇଟିସ୍ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପରୀକ୍ଷା କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ପରୀକ୍ଷଣରେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆସେ, ତେବେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ । ମନେରଖନ୍ତୁ, ଯଦି ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ ତେବେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଭଲ ହୋଇପାରିବ । ତେଣୁ, ଏହି କାମକୁ ଖାମ୍ ଖିଆଲ୍ ରେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ ।

ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ନାକ ଦେଇ ଆଖିକୁ ଯାଏ । ଯଦି ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ, ଯାହା କି ପରେ ଜୀଵନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *