ବନ୍ଧକ କରି କହୁଥିଲେ ସ୍ୱୀକାର କରିନିଅ ଇସଲାମ୍ ନଚେତ୍ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଭାରତ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ ! ଦେଶକୁ ଫେରିଥିବା ଶିଖ୍ ଶୁଣାଇଲେ ହୃଦୟର କୋହ ।

ବନ୍ଧକ କରି କହୁଥିଲେ ସ୍ୱୀକାର କରିନିଅ ଇସଲାମ୍ ନଚେତ୍ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଭାରତ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ ! ଦେଶକୁ ଫେରିଥିବା ଶିଖ୍ ଶୁଣାଇଲେ ହୃଦୟର କୋହ ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଧକ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଯାତନା ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନିଦାନ ସିଂହ ସଚଦେବା ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ଶାନ୍ତି ଓ ସନ୍ତୁଷ୍ଟିରେ ଅଛନ୍ତି । ଏବଂ ସାମ୍ନା କରିଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରର ସ୍ମୃତିରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ନିଜେ ଦେଶକୁ ଫେରି ଆସିଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଶିଖ୍ ସମୁଦାୟର ୫୫ ବର୍ଷୀୟ ନେତା ସଚଦେବାଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ସମୁଦାୟ – ହିନ୍ଦୁ ଓ ଶିଖର ୧୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଅପହରଣ କରିନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଭିଜା ଓ ଆସିବା ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ସେ ରବିବାର ଦିନ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ୧୮ ଜୁଲାଇକୁ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା ସଚଦେବା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପହରଣ ସମୟରେ ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କୁ ଜୀବନରୁ ମାରି ଦେବା ପାଇଁ ଧମକ୍ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ସେ ଜୀବିତ ଫେରିବା ଆଶା ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଲେ ଯେ, ମୋ ସାଥିରେ ମାରପିଟ କରାଗଲା ଓ ଧମକ୍ ଦିଆଗଲା । ମୋତେ କହୁଥିଲେ ଯେ ଆମେ ତୁମର ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଭାରତ ପଠାଇଦେବୁ ।

google

ସଚଦେବା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ଧକ କରାଯାଇଥିବା ସମୟରେ ଯାତନାକୁ ମନେ ପକାଇ ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଶିହରଣ ଖେଳିଯାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ସେଠାରେ ବହୁତଗୁଡିଏ ହିଂସାର ସମ୍ମୁଖୀନ କଲୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ମନରେ ଭୟ ଲାଗେ । ସଚଦେବା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ ଓ ବନ୍ଧକ ରଖିଥିବା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଯାତନାକୁ ଭୁଲିଯିବା ପାଇଁ ଚାହେଁ । ଭାରତକୁ ସ୍ୱର୍ଗ କରି ସେମାନେ ଏଠାକୁ ଆସିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ।

google

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେହି ଦେଶରେ (ଆଫଗାନିସ୍ତାନ) ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଶିଖ୍ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି । ମୁଁ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିବି । ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ପ୍ୟାରା ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ତାଙ୍କ ଘର ଅଟେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଫଶି ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ଶିଖ୍ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆସିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଆମ ଘର ଅଟେ ଓ ସରକାରଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଶିଖଙ୍କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଓ ତାଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି । ସେ ସମସ୍ତେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଆସିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି । ଆମେ ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରୁ ।

google

ଗୁରଜିତ ସିଂହ (୩୦) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ନୂତନ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନେଇ ଆଶାନ୍ବିତ ଅଛୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆକ୍ରମଣରେ ମୁଁ ନିଜେ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହରେଇ ଦେଇଛି । ଏଠାକୁ ଆସି ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଓ ଚାହେଁ ଯେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଫେରି ଆସନ୍ତୁ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତି ଅନୁକୂଳ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ସେଠାରେ ସବୁଲୋକ ଖରାପ । ସେଠାରେ ଏପରି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ସାନ୍ତ୍ବନା ଦେଉଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଠାରେ ଏପରି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ବନ୍ଧୁ ମାନୁଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ଏପରି ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ କୁଲି ମାନଙ୍କ ପରି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ।

google

ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରବକ୍ତା ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଶିଖ୍ ସମୁଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ସମ୍ବାଦଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଥିଲେ, ସେ ଭାରତକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି । ସେ ଏଠାରେ ବାସ କରିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି । କୋଭିଡ ୧୯ ସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେ ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାମ କରୁଛୁ । ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଥିଲେ ଯେ କାବୁଲରେ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ତାଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଭିଜା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଠାକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ ଏବଂ ଉପସ୍ଥିତ ନୀତି ଅନୁସାରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *