ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଏହି ବଡ଼ ବଡ଼ କଳାକାରମାନେ ବଲିଉଡ଼ରେ ରଖିଥିଲେ ପାଦ ! ଜଣେ ଥିଲେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର୍…

ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଏହି ବଡ଼ ବଡ଼ କଳାକାରମାନେ ବଲିଉଡ଼ରେ ରଖିଥିଲେ ପାଦ ! ଜଣେ ଥିଲେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର୍…

ବଲିଉଡ଼ରେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଆସିବା ଯେତେ କଷ୍ଟକର ଏଥିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ତିଷ୍ଠି ରହିବା ମଧ୍ୟ ସେତିକି କଷ୍ଟକର ଅଟେ । ପ୍ରତିଦିନ ଗୁଡ଼ାଏ ଲୋକ ନିଜ ମନରେ ଅନେକ ସ୍ଵପ୍ନ ନେଇ ବଲିଉଡ଼କୁ ଆସନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିପାରେ ନାହିଁ । ଏପରି କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ନିଜର ସବୁକିଛି ଦାୟୀରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରୁ କିଛି ଜଣଙ୍କ ସଫଳତା ହାସଲ ହୁଏ ତ ଆଉ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ କେବଳ ନିରାଶା ଆସେ । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କିଛି ବିଶେଷ ସଫଳତା ହାସଲ ହୁଏ ନାହିଁ ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବଲିଉଡ଼ର କିଛି ଏପରି ବଡ଼ ଅଭିନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଭଲ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ନିଜ ସରକାରୀ ଚାକିରୀକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ଏତିକିନୁହେଁ ବରଂ କିଛି ଅଭିନୟ ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ଚାକିରୀ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଏ ଆତଙ୍କ ସେହି ଅଭିନେତା ଗୁଡ଼ିକ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଓ ସମସ୍ତ ଆରାମକୁ ଛାଡ଼ି କଠିନ ପରିଶ୍ରମରେ ବଲିଉଡ଼ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।

ଦେବ ଆନନ୍ଦ

ବଲିଉଡ଼ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଦେବ ଆନନ୍ଦକୁ କିଏ ବା ନଜାଣେ । ତାଙ୍କୁ କାହା ପରିଚୟର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏକ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ଦେବ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ଦିୱାନା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଜଣାଥିବ ଯେ ଦେବ ଆନନ୍ଦ ସାହେବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରୁଥିଲେ । ଏତିକିନୁହେଁ ବରଂ ସେ ସେନାର ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ନିଜ ପାଦ ରଖିଥିଲେ । ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମାୟାନଗରୀ ମୁମ୍ବାଇ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପକେଟରେ ମାତ୍ର ୩୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କେଉଁଠି ରହିବା ପାଇଁ ଠିକଣା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା । ସେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ ନିକଟରେ ଏକ ଶସ୍ତା ହୋଟେଲରେ ଗୋଟିଏ କୋଠରୀ ଭଡ଼ା ନେଲେ । ମୁମ୍ବାଇ ଭଳି ସହରରେ ବିନା ଟଙ୍କାରେ କିଛି ହେଉନଥିଲା ଏଥିପାଇଁ ସେ ଚାକିରୀ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରିନେଲେ । ଅନେକଥର ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମିଲିଟାରୀ ସେନ୍ସର୍ ଅଫିସରେ କିରାଣୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଲା । ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ୧୬୫ ଟଙ୍କା ମାସିକ ବେତନ ମିଳୁଥିଲା ।

ରାଜ୍ କୁମାର୍

ରାଜକୁମାର୍ ନିଜ ଦମଦାର୍ ସ୍ୱର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ସେ ନିଜର ଉତ୍ତମ ଅଭିନୟ ବଳରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଦିୱାନା କରି ନେଇଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ବାସ୍ତବ ନାମ କୁଲଭୂଷଣ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମରେ ତାଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାନେ “ଜାନୀ” ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରୁଥିଲେ । ଅଭିନେତା ରାଜକୁମାର ୧୯୪୦ରେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସରେ ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପଦରେ ଚାକିରୀ କରୁଥିଲେ । ଏହାପରେ ୧୯୫୨ରେ ପୋଲିସ୍ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ପାଦ ରଖିଲେ ।

ଜନୀ ବକର୍

ଅଭିନେତା ଜନୀ ୱାକରଙ୍କୁ ବୋଧହୁଏ କେହି ଭୁଲି ପାରିବ । ସେ ନିଜ କମିକ ଶୈଳୀ ଓ ଅଭିନୟରୁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ହସାଉଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା ଦିନ ମଜୁରୀ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଜନୀ ୱାକର୍ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ମୁମ୍ବାଇ ଆସି ଯାଇଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇରେ ତାଙ୍କ ବସ୍ କଣ୍ଡକ୍ଟରର ଚାକିରୀ ମିଳିଲା । ଥରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବଳରାଜ୍ ସାହାଣୀଙ୍କ ନଜର ଜାନୀ ୱାକରଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୁରୁଦତ୍ତଙ୍କୁ ଜାନୀ ୱାକରଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ଗୁରୁଦତ୍ତଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଜାନୀ ୱାକର୍ ଏକ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଯାହାକି ଗୁରୁଦତ୍ତଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା । ତାପରେ ତାଙ୍କ ଗାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ସେଠାରୁ ବାହାରି ପଡ଼ିଥିଲା ।

ଅମରିଶ୍ ପୁରୀ

ବଲିଉଡ଼ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଅମରିଶ୍ ପୁରୀ ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକ ଭାବେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ନିଜ ଅଭିନୟରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିଣିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ବଲିଉଡ଼ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଅମରିଶ୍ ପୁରୀ ବୀମା ନିଗମରେ କିରାଣୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ । ପାଖାପାଖି ୨୧ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କଲେ ଓ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଆସିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା । ଅମରିଶ୍ ପୁରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ରେଶମା ଔର୍ ଶେରା” ଥିଲା ଯାହା ୧୯୭୧ରେ ଆସିଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟକୁ ଦର୍ଶକମାନେ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ତାପରେ ଅମରିଶ୍ ପୁରୀ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ଦେଖିଲେ ନାହିଁ ।

ଶିବାଜୀ ସାତମ୍

ଟିଭିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୋ’ ସିଆଇଡ଼ିରୁ ଶିବାଜୀ ସାତମ୍ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଶିବାଜୀ ସାତମ୍ ଏକ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କେସିୟର୍ ଥିଲେ । ଶିବାଜୀ ସାତମ୍ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଚାକିରୀ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କ୍ୟାରିୟର୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *