ଏ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ । ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଭୋକରେ ଶୋଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ !

ଏ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ । ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଭୋକରେ ଶୋଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ !

କୁହାଯାଇଥାଏ କି ଏହି ଦୁନିଆରେ କିଛି ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କେବଳ ତା’କୁ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୃଦୟ ସହିତ ଯୋଗଦାନ କରିବା ଉଚିତ । ସମସ୍ତେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ପାଇଁ ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଏହିପରି ରଙ୍ଗ ଆଣି ନଥାଏ ଯେପରି ଏହି ୨୨ ବର୍ଷର ବାଳକର ଆଣିଛି । ବାଧ୍ୟବାଧକତା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବାଳକ ଏହିପରି ଉଦୟମାନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ହୋଇଗଲେ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ । ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କଥା କହିବୁ ଏବଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରିବେ କି ୟେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ, ଯାହାଙ୍କର କାହାଣୀ ବାସ୍ତବରେ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ଅଟେ ।

ଏ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ

newstrend

ସଂଘ ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗ (UPSC)ରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ୍ ସେବା ଅଧିକାରୀ ହେବା ପାଇଁ ଆଜିର ଯୁବକମାନେ ନିଜ ଜୀଵନ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମଧ୍ୟ କରିଦେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ନିଜ ସଫଳ ହାସଲ କରିବାରେ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ ଥାଏ । ଏହି କାହାଣୀ ହେଉଛି ସାଫିନ୍ ହସନଙ୍କ ଯିଏ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ୟୂପୀଏସସୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ୫୭୦ ରେଙ୍କ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଗଲେ । ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ବାଦ ଦେଇ ସାଫିନ୍ ହସନ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ଆଈପୀଏସ ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ଜାମନଗରରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

newstrend

ଡିସେମ୍ବର ୨୩ ଠାରୁ ସେ ପୋଲିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ସାଫିନ୍ ସୁରତର ଅଧିବାସୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା-ମାତା ହୀରାର ଏକ ୟୁନିଟରେ କାମ କରନ୍ତି । ଥରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଆସିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ଦେବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ । ଏହା ଦେଖି ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ବିଷୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ମାଉସୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଜଣା ପଡିଥିଲା କି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାର ରାଜା ପରି ଅଟନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ଭଲ ପାଠ ପଢି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବା ଏବଂ ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ସାଫିନ୍ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

newstrend

ଏହି ବିଷୟରେ ସାଫିନ୍ ହସନ କହିଥିଲେ କି ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଘର ନିର୍ମିତ ହେଉଥିଲା ତେବେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ସେହି ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ରାତିରେ ଘର ପାଇଁ ସେମାନେ ଇଟା ତିଆରି କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହିସବୁକୁ ସାଫିନ ଯେତେବେଳେ ଦେଖୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଅନୁଭବ ହେଉଥିଲା କି ଦିନେ ସେ ପିତାମାତାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ରଙ୍ଗ ଆଣିବେ । ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ହେତୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଚାକିରୀ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଘର ଚଳାଇବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପଢାଇବା ପାଇଁ ଘର ମାନଙ୍କରେ ବିଦ୍ୟୁତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସେ ରାତିରେ ଠେଲା ଗାଡ଼ିରେ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ବ୍ଲାକ୍ ଟି ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବାର କାମ କରିଥିଲେ । ହାସନଙ୍କ ମାଁ ଘରକୁ ଘରୁ ଯାଇ ରୁଟି ତିଆରି କରୁଥିଲେ ଏବଂ କେତେ ନା ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ରୁଟି ବେଲିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷକୁ ଦେଖି ସେ ସବୁବେଳେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବଡ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ହାସନଙ୍କୁ ବାଲ୍ୟକାଳରୁ ହିଁ ପଢିବାକୁ ପସନ୍ଦ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ହିଁ ସେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଉଥିଲେ । ହାସନ କହିଥାନ୍ତି କି, ଯେଉଁ ବର୍ଷ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଥିଲା ତାହାର ଫିସ୍ ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅଧା ଫିସ୍ କ୍ଷମା କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ସେ ଇଂରାଜୀ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *