ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀମାନେ ଧନୀ ପରିବାରର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିଶେଷ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏହିପରି ଜୀବନଯାପନ….

ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀମାନେ ଧନୀ ପରିବାରର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିଶେଷ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏହିପରି ଜୀବନଯାପନ….

ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରହିଛି । ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଶଶିକଳା । ଉଭୟ ହିରୋଇନ୍ ଏବଂ ଭିଲେନ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଶଶିକଳାଙ୍କର ଏପ୍ରିଲ୍ ୪ ରବିବାର ଦିନ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ୮୮ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଶଶିକଳାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଥିଲା ଶଶିକଳା ଜାଭାଲକର୍, ଯିଏ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସୋଲାପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଦେଖିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ବହୁତ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ଥିଲେ, ତେଣୁ ଶଶିକଳାଙ୍କ ପିଲାଦିନ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଆରାମ ଭାବରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା । ଶଶିକଳା, ଯିଏ ଏକ ଧନୀ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଆସିଲା, ସେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଘରେ ଚାକରାଣୀ ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଏବଂ ଜ୍ଵାଇଁଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ । କର୍କଟ ରୋଗ ହେତୁ ତାଙ୍କ ବଡ ଝିଅଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିଲା ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଶଶିକଳା ପିଲାଦିନରୁ ବହୁତ ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ଥିଲେ ସେ ନୃତ୍ୟ, ଗୀତ ଏବଂ ଅଭିନୟକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଶଶିକଳାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଭାଇମାନେ ଧୋକା ଦେଇ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟକୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ଶଶିକଳାଙ୍କ ପିତା ଏହି ଆଶାରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶଶିକଳା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପୁଣି ବଦଳିଯିବ, କିନ୍ତୁ ତାହା ନୁହେଁ, ଏହାପରେ ଶଶିକଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶଶିକଳା ଏକ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ବାସନ ଧୋଇବା, ଝାଡୁପୋଛାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୋଷାକ ଧୋଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଶଶିକଳା କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଚାକରାଣୀ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ହଠାତ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଗାୟିକା ନୁରଜାହାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ନୁରଜାହାନ୍ ତାଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କହି ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମରେ କାମ ଦେଇଥିଲେ । ଏହିପରି ଶଶିକଳା ୧୯୪୫ ମସିହାରେ ‘ଜିନ୍ନତ୍’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା ​​। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ସେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପରେ ଶଶିକଳା ଅଭିନେତା କେ.ଏଲ୍ ସେହଗାଲଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ସେହଗାଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସମୟ ଭଲ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଶଶିକଳା ଦୁଇଟି ଝିଅ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଓ ଝଗଡା ହୋଇଥିଲା । ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଏତେ ବଢ଼ିଗଲା ଯେ ଦିନେ ଶଶିକଳା ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଛାଡିଦେଲେ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ବିଦେଶକୁ ପଳାଇଲେ, ଯାହା ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ୍ ଥିଲା ।

ଶଶିକଳା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ- ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସମୟ ଖରାପ ହୁଏ, ବୁଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଭ୍ରଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । କିଛି ଏପରି ମୋ ସହିତ ଘଟିଥିଲା । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ମୁଁ ବିଦେଶ ଯାଇଥିଲି ସେ ମୋତେ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିଲେ । ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇ ଭାରତ ଫେରିଥିଲି । ସେ ଭାରତ ଆସି କୋଲକାତା ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ମଦର୍ ଟେରେସାଙ୍କ ସହ ୯ ବର୍ଷ ରହିଲେ । ଲୋକମାନଙ୍କର ସେବା କଲେ । ଯେତେବେଳେ କିଛି ଶାନ୍ତି ମିଳିଲା, ମୁମ୍ବାଇ ଫେରି ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଶଶିକଳା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ୧୦୦ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ସେ ରକି, ସୌତନ୍, ଅର୍ଜୁନ, ଘର ଘର କି କାହାନି, ବାଦଶାହ୍, କଭି ଖୁସି କଭି ଗମ୍, ଚୋରୀ-ଚୋରୀ, ମୁଝସେ ଶାଦୀ କରୋଗି, ରକ୍ତ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ ୨୦୦୫ରେ ଆସିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’ ଲାଲୁପ୍ରସାଦ ଯାଦବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *