ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ବର୍ବାଦ ହୋଇଗଲା ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ବଲିଉଡ କ୍ୟାରିୟର HERO NO-1 ରୁ ହୋଇଗଲେ ZERO…

ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ବର୍ବାଦ ହୋଇଗଲା ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ବଲିଉଡ କ୍ୟାରିୟର HERO NO-1 ରୁ ହୋଇଗଲେ ZERO…

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ‘ଚିଚି’ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୁପରଷ୍ଟାର ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କୁ କିଏ ଜାଣିବ ନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ପରଦାରେ ହସାଉଥିବା ଗୋବିନ୍ଦା, ତାଙ୍କର ବ୍ୟଙ୍ଗ ଅଭିନୟ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ନୃତ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ଗୋବିନ୍ଦା ଅତୀତ ବଲିଉଡ ଇତିହାସର ଜଣେ ସୁପରଷ୍ଟାର ହୋଇସାରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦର ଅଭିନୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ହସ ଫୁଟାଉଛି । ୯୦ ଦଶକରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିଥିବା ଗୋବିନ୍ଦା ଆଜିକାଲି ଲାଇମଲାଇଟ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି ।

ବଲିଉଡ ଜଗତରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହ୍ରାସ ହେବାରେ ନିଜେ ଗୋବିନ୍ଦା ହିଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କାରଣ ତାଙ୍କ ସହ କାମ କରୁଥିବା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ଅଜୟ ଦେବଗନ, ଶାହରୁଖ ଖାନ, ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଭଳି ଷ୍ଟାରଡମ ବଜାୟ ରଖିପାରିନଥିଲେ । ଅଭିନେତା ନିଜ କ୍ୟାରିୟରର ଶିଖରରେ ବଞ୍ଚିବାବେଳେ ଏପରି ଅନେକ ଭୁଲ କରିଥିଲେ, ଯାହାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ଭୁଲ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରିବୁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର ଷ୍ଟାରଡମ ହରାଇଲେ ।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଜିଦ୍ ଧରିବା :

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ନଷ୍ଟ ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ବଢୁଥିବା ବୟସ ସହିତ ସେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାର ଚାହିଦା ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରି ରହିଥିଲେ ଯାହା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା । ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପାଇଁ ଜିଦ୍ ଧରି ବସିବା ଫଳରେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୋବିନ୍ଦା ଅନେକ ଭଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହରାଇଲେ । ଅଭିନେତା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ‘ଦେବଦାସ’ରେ ଚୁନିଲାଲଙ୍କ ଭୂମିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ଭୂମିକାକୁ ସ୍ପଟିଙ୍ଗ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଫିଲ୍ମ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଏହି ଭୂମିକାରେ ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରର୍ଫ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଆଗକୁ ଯାଇ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ।

ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ଫିଟନେସ୍ :

ଏହାସହିତ ତାଙ୍କ ଫିଟନେସ୍ ମଧ୍ୟ ଅଭିନେତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇଗଲା । ସମୟ ସହିତ, ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ବଢୁଥିବା ମେଦବହୁଳତା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ମିଳିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ପରେ, ତାଙ୍କ ଫିଟନେସ୍ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ପାର୍ଶ୍ୱ ଭୂମିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଗୋବିନ୍ଦା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ।

ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ :

ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏହା ଅନେକ ଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଅଭିନେତା କ୍ୟାରିୟରର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ରାଜନୀତି ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଯାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଗୋବିନ୍ଦା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଶିଖର ସମୟରେ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜିତିଲେ ମଧ୍ୟ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯାତ୍ରା ରାଜନୀତିର ସର୍କଲ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ।

ଡେଭିଡ ଧାୱନଙ୍କ ସହ ଝଗଡା :

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଗୋବିନ୍ଦା ଏବଂ ଡେଭିଡ ଧାୱନଙ୍କ ଯୋଡି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା । ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଯୋଡି ହିଟ୍ ହୋଇଗଲା । ଦୁହେଁ ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏକାଠି କାମ କରିଥିଲେ, ଯେପରିକି “ହିରୋ ନମ୍ବର-୧”, “କୁଲି ନମ୍ବର-୧” “ଶୋଲା ଔର ଶବନମ” ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ହିଟ୍ ରହିଲା କିନ୍ତୁ ଦେଭିଡ଼ ଧାୱନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବା ପରେ ଗୋବିନ୍ଦା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର ଚାର୍ମ ଫେରାଇ ଆଣି ପାରିନଥିଲେ ।

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଝଗଡା :

ବଲିଉଡରେ ସଲମାନ ଖାନ ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ବନ୍ଧୁତାକୁ ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଦୁହେଁ ଫିଲ୍ମ “ପାର୍ଟନର”ରେ ଏକାଠି କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଫିଲ୍ମଟି ଏକ ସୁପରହିଟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ “ଦବାଙ୍ଗ” ରିଲିଜ ହେବା ପରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ଵ ସମ୍ପର୍କ ଶତ୍ରୁତାରେ ପାଲଟିଗଲା । ବାସ୍ତବରେ ସଲମାନ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ଝିଅକୁ “ଦବାଙ୍ଗ” ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତାହା ହୋଇନଥିଲା ସେତେବେଳେ ଉଭୟଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଯାହାକି ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *