ଏହି ୫ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ପହଞ୍ଚାଉଛି କ୍ଷତି ! ତେଣୁ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସତର୍କ…

ଏହି ୫ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ପହଞ୍ଚାଉଛି କ୍ଷତି ! ତେଣୁ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସତର୍କ…

ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଯୋଗୁଁ ହୃଦୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଏପରି କେଉଁ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଭଳି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଅର୍ଥାତ୍ ହାର୍ଟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ । ହୃଦୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରକୁ ଅମ୍ଳଜାନଯୁକ୍ତ ରକ୍ତକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରରେ ସଂକ୍ରମିତ କରେ । ଏଥିସହିତ କାର୍ବନ୍ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ମିଶିଥିବା ରକ୍ତକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରରେ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ନେଇ ତାକୁ ଅକ୍ସିକରଣ କରେ । ଆଜିକାଲି ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରର ଏହି ମୁଖ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଏହି ୩ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତକୁ ପହଞ୍ଚାଉଛି କ୍ଷତି, ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ

ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଏପରି ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି ଲୋକମାନେ ଘରେ ତିଆରି ଭୋଜନ ବଦଳରେ ଜଙ୍କ ଫୁଡ଼ର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଏମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭରପୂର୍ ମାତ୍ରାରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପହଞ୍ଚି ପାରେ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ସମୁଚିତ ମାତ୍ରାରେ ପନିପରିବା ସେବନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପନିପରିବାକୁ ନଖାଇବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ହୃଦୟକୁ କମ୍ ବିପଦ ଥାଏ ।

ଧୂମ୍ରପାନ କରିବା

ଧୂମ୍ରପାନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ଅଟେ। ସିଗାରେଟରେ ନିକୋଟିନ ରହିଥାଏ ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତା କମ୍ କରେ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଧୂମ୍ରପାନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଧୂମ୍ରପାନ କେବଳ ହୃଦୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଯକୃତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଯଦି ସମ୍ଭବ ଧୂମ୍ରପାନ ଅଭ୍ୟାସ ତ୍ୟାଗ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା

କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତତା ଯୋଗୁଁ ଆଜିକାଲି କିଛି ଲୋକ ଏତେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାରେ ରୁହନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାରେ କ୍ରୋଧ ଆସେ। ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟରୁ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଡ଼ିପ୍ରେସନର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦ୍ଘାତ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ନିଜକୁ ଶାନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ ।

ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମର ଅଭାବ

ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ଶୋଇ ରହିବା ଓ ଏପରି କୌଣସି ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପସନ୍ଦ ନୁହେଁ ଯେଉଁଥିରେ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଆପଣ ଅଳସୁଆ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଠିକ ନୁହେଁ । ଏପରି ଏଥିପାଇଁ କାରଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସି ରହିବା ଫଳରେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବିଗିଡ଼ି ଯାଏ । ଏଥିରୁ ଧମନୀ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହୃଦୟ ଉପରେ ପଡିବାକୁ ଲାଗେ । ଏଥିସହିତ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ବିପଦ ବଢ଼ିଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କରନ୍ତୁ ।

ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଅଧିକ ଖାଇବା

ଅଧିକ ଜଙ୍କ ଫୁଡ଼ର ସେବନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ଜଙ୍କ ଫୁଡ଼ର ଅଧିକ ସେବନ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି କଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ମାତ୍ରା ଶରୀରରେ ବୃଦ୍ଧି କରେ । କଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ରୋଗ କବଳରେ ଆସିଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଜଙ୍କ ଫୁଡ଼ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏହାର ସେବନ ସୀମିତ ମାତ୍ରାରେ ହିଁ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *