ବଡ଼ ମଣିଷ ହେବା ପାଇଁ କାଉ ଠାରୁ ଶିଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏହି ୪ଟି କଥା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ। ପାଟଳିପୁତ୍ର (ଯାହା ଏବେ ପାଟଣା ନାମରେ ଜଣାଯାଏ)ର ମହାନ ବିଦ୍ଵାନ ଥିଲେ । ଚାଣକ୍ୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନ୍ୟାୟପ୍ରିୟ ଆଚରଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ଏତେ ବଡ଼ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ସତ୍ଵେ ସେ ଏକ ସଧାରାଣ କୁଡ଼ିଆରେ ରହୁଥିଲେ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଜୀବନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସରଳ ଥିଲା । ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନରେ ପାଇଥିବା ଅନୁଭବକୁ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ ।

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ କିଛି ଏପରି କଥା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର ବ୍ୟକ୍ତି ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାରେ ତାକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସଫଳତା ନିଶ୍ଚୟ ମଳିବ । ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କଥାର ପ୍ରୟୋଗ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରେ, ତାହେଲେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ବିଫଳତାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏହି ନୀତି ମାନଙ୍କରେ ସୁଖୀ ଜୀଵନର ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି । ନୀତିରେ କୁହାଯାଇଥିବା କଥା ଆପଣଙ୍କୁ ଖରାପ ଲାଗିପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି କଥା କହିବୁ, ଯାହା ଆମ ଜୀବନକୁ ସାର୍ଥକତା କରିପାରିବ । ଏହି ସତ୍ୟ ଆମକୁ ବଂଚିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ରାସ୍ତା ଜଣାଇଥାଏ ଯେ, ଜୀବନରେ କଣ କରିବା ଉଚିତ ଆଉ କଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କୁହାଯାଇଥିବା ୪ଟି ଏପରି ବଚନ କହିବୁ; ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ । ତାହା କଣ ଅଟେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

newstrend.news

୧. ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯେପରି ଏକ କାଉ ସବୁବେଳେ ଚଞ୍ଚଳ ରହିଥାଏ ଏବଂ ତାର ଦୃଷ୍ଟି ସବୁବେଳେ ଚାରିପାଖରେ ରଖିଥାଏ, ଠିକ ସେହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜର ଚାରିପାଖରେ ସବୁବେଳେ ନଜର ରହିବା ଉଚିତ । ତାକୁ ସମସ୍ତ କଥା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ, ଯେପରି କେହିବି ତାର କିଛି କ୍ଷତି କରିନପାରେ । କାଉ ନିଜର ଚଞ୍ଚଳତାକୁ ବଜାୟ ରଖି ସବୁବେଳେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଅବସ୍ଥା ଦେଖି କୌଣସି କାମକୁ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୨. ଆମକୁ ସବୁବେଳେ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଏବେ ଆମେ ନିଜ ଜୀବନର କେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛୁ ଏବଂ ଆମ ପାଖରେ କଣ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ଏହି ସବୁ କଥା ଉପରେ ସବୁବେଳେ ଆମକୁ ନଜର ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଅନେକଥର ଜୀବନରେ ଏପରି ଅସୁବିଧା ଆସିଯାଏ, ଯାହାକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡ଼େ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ସେହି ଅସୁବିଧାରେ ଚିନ୍ତିତ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆମକୁ ସେହି ଅସୁବିଧାର କାରଣ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟିପାତ କରିବା ଉଚିତ । ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆମର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଏକ କାଉ ଭଳି ରଖନ୍ତୁ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଏମିତି କଥା ଅଛି ଯାହା କାହାକୁ ମଧ୍ୟ କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ :

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମସ୍ୟା :

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ନିଜର ଯେତେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସାମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ ଆଗରେ ପରିପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ସମସ୍ୟା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପରିପ୍ରକାଶ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାନ୍ତି ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଖରାପ ଚିନ୍ତା କରି, ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାନ୍ତି ।

ନିଜ ଅପମାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା :

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜର ଆପମାନ ବିଷୟରେ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି କେହି କେହି ଆପଣଙ୍କର ଅପମାନ କରୁଛି, ତାହେଲେ ସେହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଚାଣକ୍ୟ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଏପରି କାରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଅପମାନ ଅଧିକ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଲୋକେ ଆପଣଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ପତ୍ନୀର ଚରିତ୍ର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା :

ଚାଣକ୍ୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମନୁଷ୍ୟ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ନିଜ ପତ୍ନୀର ଚରିତ୍ର ଏବଂ ସ୍ଵଭାବ ବିଷୟରେ କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ହାନି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଯାଏ । କିଛି କଥାକୁ କହିବା ଦ୍ଵାରା ସାମଧାନ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଥାଏ ।

ବ୍ୟାପାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା କରିବା :

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ନିଜ ବ୍ୟାପାର ସମ୍ବନ୍ଧିତ କଥା ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ କଦାପି ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବ୍ୟାପରରେ ଲାଭ କ୍ଷତି ବିଷୟରେ କାହା ସମ୍ମୁଖରେ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ସେ ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜ୍ଞାତ ହୋଇଯିବ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*