ଯଦି ପାଟି ଭିତରେ ଏହି ୪ଟି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ହୋଇପାରେ କରୋନା ! ତୁରନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ…

ଯଦି ପାଟି ଭିତରେ ଏହି ୪ଟି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ହୋଇପାରେ କରୋନା ! ତୁରନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ…

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପୁଣି ଥରେ ସାରା ଦେଶରେ ‘ହଲ୍-ଚଲ୍’ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଦିନକୁ ଦିନ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଲୋକମାନେ ଏହା ପାଇଁ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି । କରୋନା ଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଦ ହରାଇବା ଏବଂ ଗନ୍ଧ ଅନୁଭବ ନକରିବା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଠାର ଏହି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହୁଛି ।

ଏହି ସମୟରେ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଦ୍ ଦ୍ୱାରା ନିକଟରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା ନୂତନ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ନେଚର୍ ମେଡିସିନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ କରୋନାର ଅଧା ରୋଗୀ କିପରି ଏହି ମୁଖଗତ ଲକ୍ଷଣରେ ପୀଡିତ । ତେବେ କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ସାମାନ୍ୟ ଭାବରେ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହି ମୌଖିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ନିଶ୍ୱାସରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ- ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା । ଏଥିରେ ଅନେକ ଥର ପାଟି ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଯାଏ । ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ସହଜରେ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା କରୋନା ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ । ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ଚାଲିଯାଏ ।

ଜିଭରେ ଉତ୍ତେଜନା ବା ଫୁଲା- ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କେତେକ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଜିଭ ଜଳିବା କିମ୍ବା ଫୁଲିବାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାର ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଜିଭ ରଙ୍ଗ ବଦଳିବା- ଜିଭରେ ଧଳା ଦାଗ କିମ୍ବା ଜିଭ ଲାଲ ହେବା ମଧ୍ୟ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଜିଭ ଗାଢ଼ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରିନେବା ଉଚିତ । ଓଠରେ ଝୁରଝୁରା ଏବଂ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭଳି ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଓଠ ଶୁଷ୍କତା- ଶୁଖିଲା ଓଠ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ । ଏଥିରେ ପାଟି ଭିତରେ କମ୍ ଲାଳ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଏହା ପାଟିର ଚିକ୍କଣତାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଆପଣ ଏହିପରି ସୂଚନାକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବା ଉଚିତ ଏବଂ ବେପରୁଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *