LPG ମୂଲ୍ୟ ହୋଇପାରେ ବୃଦ୍ଧି ! ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ…

LPG ମୂଲ୍ୟ ହୋଇପାରେ ବୃଦ୍ଧି ! ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ…

LPG ଗ୍ୟାସ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ଖବର । ଶୀଘ୍ର LPG ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପରେ । ଅକ୍ଟୋବର ୧ରେ ସରକାର ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

LPG ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ

ଭାରତର ତୈଳ- ଗ୍ୟାସ୍ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରର ବୃହତ୍ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ତୈଳ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ନିଗମ (ଓଏନଜିସି) କହିଛି ଯେ, ଏଥର ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ରାଜସ୍ୱ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । LPG ଗ୍ୟାସ୍ ଉପରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ସବସିଡି ମଧ୍ୟ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରଦ୍ଦ ହୋଇଛି ।

ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ LPG ଗ୍ୟାସ୍ ଉପରେ ସରକାରୀ ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ବହନ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ।

ସବସିଡି ବନ୍ଦ ହେତୁ ଓଏନଜିସିର୍ ଲାଭ

କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ ଆର୍ଥିକ ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଓଏନଜିସିର ସିଏମଡି ସୁଭାଷ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ- ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବ୍ୟାରେଲ୍ ପିଛା ୫୮.୦୫ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରିଛି ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସବସିଡି ଶେଷ ହେବାପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ପାନୀ ୬,୭୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମ୍ପାନୀର ସିଏମଡି ସୁଭାଷ କୁମାର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୯,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନୂତନ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *