୫ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ! ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି କରନ୍ତି; ତେବେ ଏପରିଭାବେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ।

୫ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ! ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି କରନ୍ତି; ତେବେ ଏପରିଭାବେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ।

ଯେକୌଣସି ସମ୍ପର୍କର ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ରହିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ବୁଝାମଣା, ପ୍ରେମ, ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଯଦି ସ୍ଵାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଏହିସବୁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ସଂପର୍କରେ ନ ଥାଏ, ତେବେ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗି ନଥାଏ । ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷମାନେ ପର ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ତଳକୁ ଖସିଯାଆନ୍ତି । ତଥାପି ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଘଟିନଥାଏ । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବିବାହ, ରୋମାନ୍ସର ଅଭାବ କିମ୍ବା ଏପରିକି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ଅଫେୟାର ବିବାହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିର କାରଣ ହୋଇଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପତ୍ନୀ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ, ସ୍ୱାମୀଙ୍କର କି ପ୍ରକାର ପ୍ରେମ ଦରକାର ଅଛି ? ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କର ଜାଣିବେ, ସେହି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସହଜ ହେବ ।

ପ୍ରେମରେ ସଚ୍ଚୋଟତା :-

Google

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ । ଏଥିରେ ସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ପାଇବା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏହି ସଂପର୍କରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ କମିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି କି ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପାଗଳ ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେହି ମହିଳା ସ୍ମୃତି ସର୍ବଦା ମନରେ ଘାରି ହେଉଥାଏ । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏପରିସ୍ଥଳରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀ, ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ, ସେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରେମକୁ ଭୁଲି ପାରିବେ କି ନାହିଁ । ଯଦି ଉତ୍ତରଟି ନାହିଁ ଆସିବ, ତେବେ ଛାଡପତ୍ର ସହିତ ଆଗକୁ ବଢିବା ଠିକ ଅଟେ ।

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ :-

Google

ଏହି ପ୍ରକାର ସଂପର୍କରେ ସ୍ୱାମୀ କେବଳ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବା କିମ୍ବା ମଜା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥାନ୍ତି । ଯଦି ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଦେଇପାରିବେ । ଯଦି ସେ ପରେ ତୁମ ସହିତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହନ୍ତି, ତେବେ ତୁମର ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ଠାରୁ ବଞ୍ଚି ଯାଇପାରିବ । ତଥାପି, ଯଦି ସେ ନିଜ ଭୁଲକୁ ବାରମ୍ବାର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେବା ଭଲ ହେବ ।

ଭାବପ୍ରବଣ ବନ୍ଧନ (Emotional) :-

Google

ଏହି ପ୍ରକାର ସଂପର୍କରେ ସ୍ୱାମୀ କେବଳ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାନ୍ତି । ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ କଥା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ । ଏହି ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ପତ୍ନୀ ଠାରୁ ଭାବପ୍ରବଣ ଭାବରେ ଦୂରରେ ରଖେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପଚାରିବା ଉଚିତ ଯେ ସେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ?

ଏକପାଖିଆ ପ୍ରେମ :-

Google

ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଅଧିକ ଥର ବସା ଉଠା କରେ କିମ୍ବା ସାକ୍ଷାତ କରେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସେହି ମହିଳା ତୁମ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ପ୍ରେମର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ୱାମୀ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରେମକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଯୋଗ ଦେବା ଦରକାର ।

ଅସୁବିଧାରେ ତୁମ ସାଥି :-

Google

ଏହିପରି ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଜୀବନର ଅସୁବିଧାକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଯେପରି କି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମାଆ କିମ୍ବା ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟ, ଚାକିରି ହରାଇବା ଇତ୍ୟାଦି…. । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ସେ ଜଣେ ମହିଳା ସାଥୀ ତାଙ୍କୁ ସାହଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ଏମିତି ଏକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ୱାମୀ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ଅବସ୍ଥାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦୁହେଁ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ କିମ୍ବା ଭାବପ୍ରବଣତାର ସହ ଚେତାବନୀ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହା ଠିକ ହୁଏ, ତେବେ ଭଲ କଥା ଅନ୍ୟଥା ତାଙ୍କୁ ଟାଟା-ବାଇ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *