ଆମେରିକା ଦେଲା ଚୀନକୁ ବଡ ଝଟକା ! ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

ଆମେରିକା ଦେଲା ଚୀନକୁ ବଡ ଝଟକା ! ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

ହଂକଂ ଚାଇନା ଟେନସନ: ହଂକଂ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ପାସ୍ କରିବାକୁ ଚୀନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଆମେରିକା ଏହାକୁ ଏକ ବଡ଼ ଧକ୍କା ଦେଇଛି । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଯୋଗାଣ ଉପରେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ହଂକଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।

Google

ଭାରତ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଚାଇନାକୁ ଏକ ଦେଇଛି ବଡ ଝଟକା ।

ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ମୂଳ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣକୁ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ହଂକଂ ବିରୋଧରେ ଏହି କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

Google

ଭାରତ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ ଆପ୍ ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇବା ପରେ ଏବେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନକୁ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛି । ଚୀନର ହଂକଂ ଉପରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଘୋଷଣା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ପୋମ୍ପିଆ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, “ଆଜି ଆମେରିକା ହଂକଂର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦି ବେଜିଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ହଂକଂକୁ “ୱାନ୍ କଣ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ୱାନ୍ ସିଷ୍ଟମ” ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରେ, ତେବେ ଆମେ ତାହା କରିବା ଉଚିତ ।” ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ ଉପରେ ଜବରଦସ୍ତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *