ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କରୋନା ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛି !

ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କରୋନା ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛି !

ଦୁନିଆରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଆତଙ୍କ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । କିଏ ଜାଣିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦିନେ ଏତେ ବଡ ମହାମାରୀର ରୂପ ନେବ, ଯାହା ଆଗରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ନତମସ୍ତକ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଠାରେ ନତମସ୍ତକ କହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣ ବିଦେଶୀ ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ସମ୍ଭବ, ଏପରିକି କର୍କଟ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ବିଦେଶରେ ଭଲ ହୋଇଯାଏ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ କୌଣସି ବିରତି କିମ୍ବା ଉପଶମ ଆସିନାହିଁ, ମୃତ୍ୟୁର ଗ୍ରାଫ୍ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଆକଳନ ଦେଖାଯିବା ପରେ ଦେଢ କୋଟି ରୋଗୀ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ୫,୬୦,୦୦୦ ଲୋକ ଏହି ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

Google

ଯଦିଓ ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ମହାମାରୀରୁ ପ୍ରାୟ ୬ ନିୟୁତ ଲୋକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ପୁଣି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି ।

Google

ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଟାଲୀର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୨ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଯାହା କି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ପୁଣି ଫେରିପାରେ । ଯଦି ଏହାର ଟିକା ଖୋଜାଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ… ?

Google

ଡେଲି ମେଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଦିନର ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ମାତ୍ର ୧୨.୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।

Google

କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ନ ବାହାରିବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ହିଁ ଲାଗିବ । ଭ୍ୟାକସିନ ନ ବାହାରିବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ କାବୁ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

Google

ଇଟାଲୀରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ୧୪୩ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ରୋଗ ହେବାର ୨ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ରୋମର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାକ୍ତର ଆଞ୍ଜେଲୋ କାର୍ଫି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା, ନିଶ୍ୱାସ ନେବା କଷ୍ଟକର, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *