ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ କୁହାଯାଇଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେଷ କଥା…

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ କୁହାଯାଇଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେଷ କଥା…

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ପୂଜା ସମୟରେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତଳେ ବସ୍ତ୍ର ପକାଇବା କିମ୍ବା ସୁହାଗ ରଙ୍ଗ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ହେଉ, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ହଳଦିଆ ଏବଂ ନୀଳ ରଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ତିନୋଟି ରଙ୍ଗରେ ସବୁଜ, କେଶରୀ, କମଳା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେମାନଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ଏପରି ଭାବରେ ବୁଝିପାରିବା ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅଗ୍ନିର ଶିଖାରେ ଏହି ତିନୋଟି ରଙ୍ଗ ନଜର ଆସେ । ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ବିଶେଷତ୍ଵ କ’ଣ ।

-ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ଅଗ୍ନି, ରକ୍ତ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ରଙ୍ଗ ।

-ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ଉତ୍ସାହ, ସୌଭାଗ୍ୟ, ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହ, ସାହସ ଏବଂ ନୂତନ ଜୀବନର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ଉଗ୍ରତାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ କ୍ରୋଧ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ କମ୍ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ ।

-ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗକୁ ସୌଭାଗ୍ୟର ରଙ୍ଗ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେଣୁ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ଲାଲ୍ ଶାଢ଼ୀ ଏବଂ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ସିନ୍ଦୁର ପିନ୍ଧନ୍ତି ।

-ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ପ୍ରକୃତି ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ । ଯଦି ଆପଣ ଦେଖିବେ, ତେବେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର କିମ୍ବା ଏହି ରଙ୍ଗ ସହିତ ମିଶୁଥିବ ରଙ୍ଗର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ମିଳିଥାଏ ।

-ଲାଲ୍ ଏବଂ କେଶର ରଙ୍ଗ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତର ରଙ୍ଗ ।

-ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ । ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ଲାଲ୍ ପଦ୍ମ ଉପରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ରୁହନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ତଳେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର କପଡା ବିସ୍ତାର କରାଯାଇଥାଏ ।

-ରାମ ଭକ୍ତ ହନୁମାନ୍ ମଧ୍ୟ ଲାଲ ଏବଂ ସିନ୍ଦୁର ରଙ୍ଗକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ।

-ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

-କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ରଙ୍ଗ ହେଉଛି ଚିରନ୍ତନ, ସନାତନୀ, ପୁନର୍ଜନ୍ମର ଧାରଣାକୁ କହିବାର ରଙ୍ଗ ।

-ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ସମୟରେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାର ବିବାହ ବସ୍ତ୍ରରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଏ । ଏହି ରଙ୍ଗ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ସୁଖ ସହିତ ଜଡିତ ।

-ସୌଭାଗ୍ୟ ଏବଂ ଖୁସି ବ୍ୟତୀତ, କେଶର ରଙ୍ଗ ତ୍ୟାଗ, ବଳିଦାନ, ବୀରତ୍ୱ, ଜ୍ଞାନ, ଶୁଦ୍ଧତା ଏବଂ ସେବାର ପ୍ରତୀକ । ସେ ରାମ, କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ରଥମାନଙ୍କର ପତାକା ହେଉ କିମ୍ବା ଶିବାଜୀଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ପତାକା ହେଉ, ସମସ୍ତଙ୍କ ରଙ୍ଗ କେଶର ଥିଲା ।

-ସନାତନ ଧର୍ମର ସାଧୁ- ସନ୍ୟାସୀ ମଧ୍ୟ କେଶର ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଏହା ପରିତ୍ରାଣର ପଥରେ ଚାଲିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ସଂକଳ୍ପ ଦର୍ଶାଏ । ଗେରୁଆ ବସ୍ତ୍ରକୁ ସଂଯମତା, ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *